ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

Jak dbać o czajnik bezprzewodowy? Czy warto go odkamieniać?

Jak dbać o czajnik bezprzewodowy? Czy warto go odkamieniać?

Czajniki bezprzewodowe wydają się urządzeniami bardzo trwałymi i prostymi w obsłudze. Właściwie użytkowany czajnik elektryczny może posłużyć nam nawet przez kilka dobrych lat, a czasem i kilkanaście. Wszystko zależy od tego, czy trzymamy się podstawowych zasad użytkowania, które wpływają na jego wydajność oraz żywotność. Sprawdźmy zatem, jak dbać o czajnik elektryczny i czy warto co jakiś czas go odkamieniać.

Duża czcionka Średnia czcionka Mała czcionka

 

Jak dbać o czajnik elektryczny?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, czajniki bezprzewodowe są względnie trwałymi urządzeniami. W gruncie rzeczy składają się z grzałki i przestrzeni, do której wlewamy wodę. Więc jakby nie patrzeć, to te dwa elementy wymagają szczególnej troski. Jak dbać o grzałkę w czajniku? Reguły są dwie: nie używać czajnika, jeżeli nie ma takiej potrzeby i wlewanie dokładnie takiej ilości wody, która jest nam aktualnie potrzebna.

Bardzo często wlewamy do czajnika zbyt dużo wody, która po zagotowaniu zwyczajnie pozostaje w czajniku i chłodzi się. Tracimy przez to nie tylko czas potrzebny na zagotowanie większej ilości wody, ale również i pieniądze, ponieważ urządzenie musi pracować dłużej, zużywając przy tym więcej energii elektrycznej. Mówiąc o odpowiednim poziomie wody nie należy jednak przesadzać, ponieważ zbyt mała jej ilość może spowodować szybkie zużycie elementu grzewczego, a w skrajnych sytuacjach nawet przepalenie czajnika. Jeżeli zatem potrzebujemy zaledwie trochę gorącej wody, musimy wlać jej tyle, aby przekroczyła lub zrównała się z minimalnym poziomem – najczęściej oznaczonym kreseczką na podziałce.

 

 

Czy warto odkamieniać czajnik?

Większość użytkowników zapomina o regularnym odkamienianiu czajnika. Niestety jest to dość poważny błąd, ponieważ proces jest bardzo korzystnie działa na urządzenie. Przede wszystkim warstwa kamienia z biegiem czasu znacząco ogranicza przepływ ciepła z grzałki, przez co woda potrafi gotować się o wiele dłużej niż zwykle. Ponadto kamień powoduje, że woda nabiera charakterystycznego, metalicznego posmaku, który może być przez niektórych mocno odczuwalny.

Jak zatem szybko odkamienić czajnik? Do najprostszego sposobu zalicza się użycie mieszanki wody z octem. Wystarczy wlać ją do czajnika i zagotować, a następnie odstawić. Świetnym odkamieniaczem jest także sok z cytryny i soda oczyszczona. Więcej informacji na temat odkamieniania, znajdziesz w serwisie joblife.pl.

 

 

Podsumowanie

Dbanie o czajnik elektryczny nie wymaga skomplikowanych zabiegów. Wystarczy racjonalnie podchodzić do ilości nalewanej wody i regularnie odkamieniać wnętrze czajnika. Prawidłowo użytkowany czajnik z pewnością posłuży nam przez długie lata!