ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

Granit i jego zastosowanie we współczesnym kamieniarstwie

Granit i jego zastosowanie we współczesnym kamieniarstwie

Granit to materiał znany ludzkości już od wieków. Jest skałą pochodzenia magmowego, która występuje we wszystkich zakątkach świata. Wykorzystywany jest zarówno w rzeźbiarstwie, jak i kamieniarstwie. Jak do tej pory jest jednym z najczęściej wydobywanych rodzajów kamienia. W zależności od miejsca pochodzenia może różnić się wyglądem i właściwościami, choć jego charakterystyczne cechy pozostają niezmienne.

Duża czcionka Średnia czcionka Mała czcionka

Najważniejsze cechy i właściwości granitu

Jest to skała o strukturze jawnokrystalicznej. Oznacza to, że są w nim widoczne poszczególne ziarenka minerałów, z których dany granit jest zbudowany. Najczęściej jest to kwarc, biotyt i różne typy skaleni. Ziarna poszczególnych minerałów mogą być przy tym mniejsze (wtedy granit ma bardziej jednorodną strukturę) albo większe, jednak zawsze pozostają widoczne. Położone są bezładnie i nie tworzą żadnej, wyraźnej struktury. W zależności od dokładnego składu i proporcji pomiędzy poszczególnymi minerałami granit może przybierać różne barwy. Najczęściej występują granity w różnych odcieniach szarości. Nieco rzadsze są granity brązowe, różowe i czerwone. Do charakterystycznych cech granitu należy również jego stosunkowo duża twardość, co nie przekłada się na trudność obróbki, dzięki czemu skała ta znajduje bardzo szerokie zastosowanie w kamieniarstwie. W Polsce najważniejsze złoża granitowe występują w Sudetach. Z granitu zbudowane są też Tatry, jednak z oczywistych względów wydobycie w tym obszarze nie jest możliwe.

 

 

Różne rodzaje granitu i ich zastosowanie

Na terenie naszego kraju w największych ilościach wydobywany jest granit strzegomski i strzeliński. Obydwa mają barwę szarą, z tym że granit wydobywany w rejonie Strzegomia ma znacznie większe i wyraźniejsze ziarna. Granity takie są powszechnie wykorzystywane nie tylko w kamieniarstwie, ale również w budownictwie. Nieco mniej popularny jest przepiękny granit karkonoski, który charakteryzuje się bardziej zróżnicowaną strukturą i obecnością wyraźnie odcinających się ziaren minerałów w kolorze czarnym, białym, szarym i różowym. Szczególnie duże walory dekoracyjne ma tak zwany granit napisowy i wydobywany w Finlandii granit Rapakivi. Charakteryzują się one obecnością dużych i dobrze widocznych przerostów mineralnych, które nadają im charakterystyczny wzór.

Granit jako materiał kamieniarski

Jako materiał kamieniarski granit wykorzystywany jest w różnorodnych celach. Wykonuje się z niego blaty kuchenne i elewacje, ale również nagrobki i dekoracje. Tak wszechstronne zastosowanie możliwe jest przede wszystkim dzięki temu, że skała granitowa jest dość odporna na wpływ czynników atmosferycznych, co nadaje jej dużą trwałość. Ma przy tym znaczne walory dekoracyjne. Pod tym względem szczególnie cenione są wspomniane wcześniej granity: pismowy i Rapakivi, ale również wiele innych. Należy jednak pamiętać, że granity z dużymi przerostami mineralnymi są znacznie bardziej podatne na erozję, a więc możliwości ich wykorzystania są mniejsze. Wykorzystuje się je przede wszystkim do produkcji wewnętrznych dekoracji i płyt elewacyjnych.