ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

Czy nauka języka angielskiego od podstaw musi być trudna?

Czy nauka języka angielskiego od podstaw musi być trudna?

Problemy z nauką języka są dość powszechne ze względu na nieskuteczne metody stosowane w szkołach. Kiedy za młodu zniechęcimy się do danego przedmiotu, trudno jest nam potem zmienić zdanie. To nie musi jednak tak wyglądać! Poniżej podpowiemy Ci, co zrobić, by angielski nie był już nigdy więcej Twoją zmorą!

Duża czcionka Średnia czcionka Mała czcionka


Jak łatwo się uczyć języka angielskiego?

Aby nauka przebiegała sprawnie, należy raz na zawsze zapomnieć o typowo szkolnych zasadach, zakładających czasochłonną naukę na pamięć.

 

 

Zastanawiasz się, dlaczego nauka w placówkach oświatowych często nie przynosi efektów? Ponieważ zamiast od pierwszej lekcji uczyć Cię tylko potrzebnych i fundamentalnych umiejętności językowych (czyli: rozumienia oraz mówienia po angielsku), uczysz się w nich w sposób, który przynosi namacalny efekt dopiero po kilku latach intensywnej nauki. To znaczy – rozpoczyna się od alfabetu i podstawowych słówek, a po roku przechodzi do budowania zdań, później do nauki wszystkich zasad gramatycznych na pamięć. Zanim uda Ci się połączyć wszystkie te elementy, część z nich zdąży Ci wypaść z głowy, sprawiając, że efekt nie będzie zadowalający. Aby temu zapobiec, od początku skup się na naprawdę przydatnych i praktycznych aspektach języka.

Jednym z nich są przedimki a, an the, które dość często są dla Polaków problematyczne, gdyż w naszym rodzimym języku nie ma niczego podobnego, jednak wystarczy odpowiednio i przystępnie przedstawiona wiedza, a okaże się, że wcale nie są takie straszne!Najczęstsze problemy w nauce angielskiego

Jednym z problemów w nauce, jaki jest dość często spotykany, to wspomniane powyżej przedimki. Aby się go pozbyć, wystarczy znajomość kilku bardzo prostych zasad, dotyczących ich zastosowania. Należy pamiętać, że przedimki łączą się jedynie z rzeczownikiem. Kilka przykładów, kiedy stosować przedimek, a kiedy jest on zbędny, podajemy poniżej:

Mam kota. – I have a cat.

On jest prawnikiem. – He is a lawyer.

ale

To jest wspaniałe! – It is amazing!

Czy to jest dobre? – Is it good?Następnie pozostaje już tylko kwestia wyboruwłaściwego przedimka.

Użyjesz an, a nie a, gdy następujący po nim wyraz zaczyna się od samogłoski, czyli: a, e, y, u, i, o. W skrócie – wtedy, gdy to lepiej brzmi. Co natomiast z różnicą między a i an a the?

Jeśli osoba, z którą akurat prowadzisz konwersację, słyszy o danej rzeczy pierwszy raz, używasz a. Kiedy natomiast mówicie o konkretnym już przedmiocie, np. gdy wspomniałeś już o tym wcześniej, użyjesz the.

Jak więc widać, sprawa nie jest aż tak skomplikowana i wystarczy trochę praktyki, a zapomnisz o problemie!

Innym częstym błędem, potęgującym problemy z nauką języka, jest mylenie czasów Past Simple oraz Present Perfect. Musisz zapamiętać, że w momencie, gdy podajemy informację dotyczącą tego, kiedy dana czynność była wykonana, nie możemy użyć czasu Perfect. Jeśli natomiast podane byłoby, że coś trwa konkretnie od jakiegoś czasu, aż dotąd – to czas Present Perfect byłby w porządku.

Aby jednak zapobiec pomyłkom, zamiast nauki zasad na pamięć, proponujemy naukę aktywnego mówienia i słuchania, dzięki czemu bez zakuwania opanujesz najczęściej używane czasy i struktury języka.

 

 

Problemy z nauką języka – to już przeszłość!

Angielski, nawet jeśli chcesz się go nauczyć samodzielnie od podstaw, wcale nie musi być trudny. Wystarczy dobrać odpowiednią metodę przyswajania wiedzy, tak by nie była męcząca, a maksymalnie skuteczna. Nie ucz się słówek z listy czy słownika, bo są to metody, które mogą z powodzeniem nas zniechęcić. Tych słówek najszybciej nauczysz się na specjalnie do tego przygotowanych stronach lub kursach, lecz nie przez zakuwanie, a przez praktyczne ćwiczenia i aktywne mówienie. Jeśli brakuje Ci wystarczającej ilości czasu na naukę, możesz skorzystać z dostępnych na rynku kursów, które można pobrać na telefon i słuchać o każdej porze dnia i nocy. W ten sposób uczysz się szybko podczas wykonywania codziennych obowiązków, unikając równocześnie najczęstszych problemów a nauce angielskiego.

Wiesz już jak łatwo się uczyć języka angielskiego, nie zwlekaj więc i zacznij swoją przygodę już dziś!