ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

Jaką frezarkę do drewna wybrać

Jaką frezarkę do drewna wybrać

Praca na drewnie wymaga odpowiednich narzędzi, wśród których bardzo ważne miejsce zajmuje frezarka.

Duża czcionka Średnia czcionka Mała czcionka

 Od jakości tego sprzętu, czyli jej parametrów i materiałów użytych na obudowę bardzo dużo zależy. Nie chodzi tylko o efekt pracy, ale też oszczędność czasu i wiele innych jednostkowych aspektów.

 

 

Zerknij w specyfikację i wybierz najlepsze parametry

Frezarka do drewna to sprytne i praktyczne urządzenie, za którego pomocą wykonasz szereg wartościowych prac. Jeśli tylko dobierzesz odrwieni frez, wzorniki czy szablony, wyczarujesz z drewna to, co chcesz, a efekty będą wyborne. Wyprofilujesz krawędzie, wykonasz otwory czy zrobisz różne połączenia. Aby jednak praca ta przynosiła bardzo dobre efekty, musisz wybrać odpowiednie urządzenie, które spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Zerknij do oferty firmowej sklepu, który ma spory wybór tego typu sprzętu, np. http://seger.pl/. Zobacz, jak wiele masz rozwiązań i ściśle dopasuj frezarkę do swoich potrzeb.

 

 

Na co więc zwracać uwagę podczas zakupu? Moc urządzenia ma bardzo duże znaczenie. Jakość  pracy będzie zależała od tego, czy frezarka do drewna będzie miała moc dopasowaną do rodzaju wykonywanego zadania. Nie zawsze będzie Ci potrzebne urządzenie z potężnym silnikiem. Lekkie, domowe zadania wykonasz za pomocą frezarki prostej, poręcznej, o słabszej mocy. Może mieć ona nawet 800 W, aby praca była przyjemna i nie sprawiała żadnych problemów eksploatacyjnych.

 

 

Z kolei do cięższych prac lepiej użyć frezarki o dużej mocy, nawet do 2400 W. Tego typu sprzęt montuje się pod blatem stołu, dlatego nie ma obaw co do jego ciężkiej wagi. Jest to frezarka dla osób zaawansowanych, ponieważ nieumiejętne używanie jej staje się niebezpieczne. Ma znacznie szybsze obroty i za jej pomocą można obrabiać różne rodzaje drewna, szczególnie te bardzo twarde. Natomiast uniwersalny sprzęt do obróbki drewna może mieć moc już 1250 W. Za jego pomocą wytniesz kształty, rowki i zrobisz bardzo dobry profil na drewnie.

 

 

 

Rodzaje frezarek – jak wybrać najlepszą?

Oprócz wspomnianej wyżej frezarki dolnowrzecionowej można nabyć także frezarki górnowrzecionowe. Są one znacznie bezpieczniejsze i równie profesjonalne. Korzystają z nich amatorzy, jak i profesjonalni stolarze. Możesz też spotkać się z innym podziałem frezarek: na stołowe i ręczne. Te pierwsze znajdują się w każdym zakładzie stolarskim, a te drugie są lżejsze, mobilne i bardzo poręczne.

 

 

Jeśli potrzebujesz prostego i praktycznego sprzętu do wykonywania prac mniej zaawansowanych, to wybierz frezarkę akumulatorową. Moc jej baterii wystarczy Ci do drobnych prac wykończeniowych. Natomiast frezarki z silnikiem są przeznaczone do wykonywania prac na ciężkim drewnie i do specjalistycznych zadań.

 

 

Podczas zakupu frezarki zwór także uwagę na konstrukcję frezu, głębokość skrawania, szybkości dojazdowe, powtarzalność pozycjonowania, liczbę przejść oraz posuwu. Wybierz też odpowiednią wagę urządzenia, aby jego eksploatacja nie była utrudniona.