ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

Rozwój muzyczny dziecka

Rozwój muzyczny dziecka

Muzyka stanowi nieodłączny element życia każdego człowieka. Jest ona obecna od samego początku i towarzyszy w wielu życiowych sytuacjach oraz aktywnościach.

Duża czcionka Średnia czcionka Mała czcionka

Rozwój muzyczny dziecka ma duże znaczenie również dla jego mózgu i pewnych predyspozycji oraz umiejętności w przyszłości. Muzykę warto wprowadzać już w czasie, gdy dziecko dopiero rozwija się i rośnie w brzuchu mamy. Jest to czas, gdy przyzwyczaja się ono do otaczających go dźwięków i pamięta je również po przyjściu na świat. Na początku muzyka oznacza kołysanki i piosenki śpiewane przez mamę, a następnie mogą to być cymbałki szkolne lub inne instrumenty, na których dziecko samodzielnie tworzy muzykę.

 

 

 

Muzyka w pierwszych latach życia

Pierwsze lata życia dziecka to bardzo intensywny okres jego rozwoju. Wszelkie aktywności i zabawy pozwalają edukować się i rozwijać poszczególne obszary mózgu w możliwie jak najbardziej przyjemny sposób. Obecność muzyki już od samego początku życia, pozwala dziecku rozwinąć poczucie rytmu, przy jednoczesnej zabawie. Z najmłodszymi dziećmi, można również wymyślać bardzo kreatywne zabawy przy pomocy instrumentów. Z najprostszych, dostępnych i gotowych instrumentów dla dzieci, świetne są cymbałki szkolne. Do grania na nich i wykorzystywania do ciekawych zabaw, niepotrzebne są żadne szczególne umiejętności czy zdolności muzyczne. Bardzo rozwijające jest również samodzielne tworzenie instrumentów muzycznych z dostępnych w każdym domu akcesoriów. Pozwala to dziecku na tworzenie całkiem nowych przedmiotów do wydobywania dźwięków i tym samym rozwijania swojej wyobraźni oraz kreatywności.

 

 

 

Lata szkolne

Po rozpoczęciu przez dziecko nauki, jednym z pierwszych instrumentów, z którym będzie miało styczność, są cymbałki szkolne. Granie na cymbałkach rozpoczyna się często na etapie przedszkola i kontynuowane jest również w szkole podstawowej. Wprowadzane jest wtedy również pojęcie nut i umiejętność odczytywania z nich muzyki. Oprócz cymbałków szkolnych, warto wprowadzić także naukę na innych instrumentach. Rozwój umiejętności muzycznych to nie tylko wykorzystywanie talentu. Przede wszystkim muzyka pozwala wyciszyć się w trudnych, życiowych chwilach i odzyskać spokój. Gra na instrumentach muzycznych to szansa na rozwój słuchu muzycznego, a w przyszłości może nawet i samodzielnego tworzenia choćby najprostszej muzyki. Pomoc i wspieranie rozwoju własnego dziecka w kierunku muzycznym nie musi być bardzo wymagające, jednak powinno być świadome i regularne, dzięki czemu rezultaty będą zadowalające.