ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

Jak wybrać dobrego nauczyciela muzyki?

Jak wybrać dobrego nauczyciela muzyki?

Nie ma znaczenia, czy chcemy nauczyć się grać na gitarze, keyboardzie, pianinie czy innym instrumencie.

Duża czcionka Średnia czcionka Mała czcionka

W każdym przypadku warto zainwestować w profesjonalnego nauczyciela, który małymi, ale skutecznymi kroczkami przeprowadzi nas przez tajniki wiedzy muzycznej. Pytanie, jak go znaleźć? Na jakie cechy zwracać uwagę?

 

Dlaczego warto uczyć się pod okiem doświadczonego nauczyciela?

 

Pierwszym, niejako najważniejszym powodem, dla którego warto poznawać i doskonalić umiejętności muzyczne jest oszczędność czasu. Mając własnego, dobrze wykwalifikowanego nauczyciela, mamy pewność, że na każdym kroku będzie udzielał należnych wskazówek, co do popełnianych błędów i sposobów ich eliminowania. To ważne, albowiem przyswojenie złych nawyków może nie tylko spowolnić muzyczny rozwój, ale również całkowicie go zatrzymać. Uczenie się z książek czy Internetu niestety nie daje możliwości weryfikowania nabywanych umiejętności.

 

Idealny nauczyciel, czyli jaki?

 

Wiele mówi się, że wybór dobrego nauczyciela do nauki gry na gitarze jest kwintesencją sukcesu. Pytanie tylko, gdzie go szukać? Na co zwracać uwagę? Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że nie ma nauczyciela, który umiałby pokierować uczniów w każdym stylu muzycznym. To znaczy, heavy metalowy gitarzysta z bogatym dorobkiem artystycznym prawdopodobnie nie będzie najlepszą osobą do nauki bluesa. W takim wypadku warto szukać nauczyciela, który nie tylko potrafi świetnie grać tego typu piosenki, ale również doskonale odnajduje się w tym gatunku muzycznym. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Dobry nauczyciel to taki, który kieruje się pasją. I to nie tylko do muzyki, ale również nauczania. Cechuje go znajomość wiedzy podręcznikowej, ale przede wszystkim praktycznej, z dokładnym uwzględnieniem wszystkich technicznych aspektów gry na danym instrumencie. Nauczyciel z powołania musi być cierpliwy i zdolny do motywowania. Jeśli na tym polu przejawia jakiekolwiek niedociągnięcia i potrafi szybko irytować się niepowodzeniami ucznia, nie stanowi to najlepszej bazy do rozwijania muzycznych zdolności. Dobry nauczyciel musi umieć w czytelny i zrozumiały sposób przekazywać informacje i mieć pewność, że to, co mówi do ucznia, jest dla niego jasne i może być podwaliną do samodzielnej nauki w domu. Nie bez znaczenia pozostaje również taka kwestia, jak: umiejętność dostosowywania programu do zainteresowań i oczekiwań ucznia (ewentualnie jego modyfikacja w przypadku zatrzymania postępów edukacyjnych).

 

Gdzie szukać dobrych nauczycieli?

 

W sieci znaleźć można wiele osób oferujących naukę gry na wybranym instrumencie. Jeśli jednak zależy nam na sprawdzonej i godnej polecenia kadrze, wybór może być jeden. To studium muzyczne Świat Gitary w Poznaniu, które oferuje lekcje gry na gitarze w różnym wieku i na różnym stopniu zaawansowania. Z pełną ofertą można zapoznać się na www.swiatgitary.pl.