ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

Ciekawostki na różne tematy

Ciekawostki na różne tematy

Kiedy otwarto Aleję Gwiazd w Hollywood, ile kosztuje miejsce na najdroższym cmentarzu świata, skąd wzięło się słowo prysznic? Te i inne ciekawostki w naszym zaskakującym zestawieniu.

Duża czcionka Średnia czcionka Mała czcionka


Ciekawostki: wiewiórki, muchomory i kasztany

1) Grzyby suszą nie tylko ludzie, ale też wiewiórki. Przynoszą grzyby do swojej dziupli lub gniazda albo rozwieszają na gałęziach drzew. Gdy grzyby są wystarczająco suche, wiewiórki zjadają je ze smakiem.

2) Zwykle korzymy muchomora jako grzyba z czerwonym kapeluszem i białymi kropkami. Tymczasem wiele muchomorów ma zupełnie inną kolorystykę i są niemniej niebezpieczne dla naszego zdrowia. Mało tego, śmiertelnie trujący muchomor sromotnikowy ma nawet przyjemny aromat.

3) Wielu z nas lubi jesienią zbierać brązowe kasztany, które spadły z kasztanowców. Są też kasztany jadalne i nie jest to bynajmniej polska kulinarna nowość. Kasztany na potrzeby posiłków przygotowywano już w XVII wieku.

Ciekawostki: cmentarze i niezwykły stadion

4) Niektóre miejsca pochówku ludzi są bardzo drogie. Miejsce na cmentarzu Green-Wood na Brooklynie w Nowym Jorku, to wydatek 320 tys. USD. Jeszcze więcej, bo nawet pół miliona USD trzeba zapłacić za miejsce na cmentarzu Nirvana Memorial Garden w Singapurze.

5) We wsi Nieciecza (województwo małopolskie) mieszka nieco ponad 700 osób. Jest tam imponujący stadion piłkarski, który na trybunach może pomieścić 6,5 raza więcej kibiców niż w Niecieczy jest mieszkańców. Sylwetkę stadionu drużyny Bruk-Bet Termalica widać daleko poza wsią.

Ciekawostki: komar, prysznic i Hollywood

6) Słowo prysznic powstało od nazwiska Vincentz Priessnitz (1799-1851). Przez wiele lat stosował on terapie wodne i leczenie wodą w czeskiej miejscowości w Lázně Jeseník. Nazywany był Lekarzem Wodnym.

7) Komar żyje tylko kilka tygodni. Niestety wystarczająco długo, żeby zdenerwować mnóstwo ludzi!

8) Oficjalne otwarcie Alei Gwiazd w Hollywood miało miejsce 8 lutego 1960 r. Zamontowano wtedy 8 pierwszych gwiazd. Obecnie jest ich ponad 2600.

Ciekawostki w Internecie

To tylko skromny zbiór z wielu tysięcy ciekawostek, jakie zgromadzono na portalu rozrywkowym www.Sadurski.com. Codziennie dodawane są tu kolejne ciekawostki, na nowe tematy, więc jeśli chcesz je poznać, zaglądaj tu często.