ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

Szukasz rzetelnej wiedzy w internecie? Sprawdź serwis edukacyjny dla młodzieży

Szukasz rzetelnej wiedzy w internecie? Sprawdź serwis edukacyjny dla młodzieży

Internet odpowie na większość twoich pytań, ale musisz dobrze z niego korzystać. Znalezienie rzetelnych informacji może być trudniejsze, niż myślisz. Zobacz, jak szukać wiarygodnych źródeł wiedzy.

Duża czcionka Średnia czcionka Mała czcionka

Fake news to po prostu nieprawdziwa informacja. Zazwyczaj występuje w parze z clickbaitem, czyli chwytliwym nagłówkiem, który ma wzbudzić sensację i zachęcić do kliknięcia w link. Oto kilka wskazówek, jak nie dać się nabrać i nie udostępniać nieprawdziwych informacji:

  • nie wierz ślepo we wszystko, co przeczytasz w sieci, nawet jeśli podeślą ci to twoi zaufani znajomi;
  • zawsze sprawdzaj źródło, z którego pochodzi dana informacja;
  • z dystansem traktuj najnowsze informacje o politykach czy celebrytach – wiele plotek powstaje tylko po to, żeby przyciągnąć uwagę;
  • wiadomości ze świata medycyny potwierdzaj np. na stronie Światowej Organizacja Zdrowia.

Gdzie szukać sprawdzonych informacji?

Media społecznościowe to największe siedlisko nieprawdziwych informacji. Ludzie chętnie udostępniają rzeczy, które są sensacyjne. Prawdopodobnie kiedyś ty albo twoi znajomi również wrzuciliście na swoje profile coś, co niekoniecznie było zgodne z prawdą. W sieci informacja to potężna broń, dlatego nie szukaj jej w tym samym miejscu, do którego sięgasz po rozrywkę. Zanim podzielisz się jakąś nowinką ze znajomymi, potwierdź ją w kilku źródłach. Dobry serwis edukacyjny dla młodzieży z pewnością pomoże ci znaleźć wiarygodne polskie i zagraniczne źródła informacji, np. takie jak Polska Agencja Prasowa.

Jakie informacje znajdziesz w serwisach edukacyjnych?

Jak wskazuje sama nazwa, na tego typu stronach znajdziesz przede wszystkim treści edukacyjne. Nie będą to jednak nudne formułki przypominające lekcje w szkole. Zobaczysz, że dzięki portalom dedykowanym osobom w twoim wieku lepiej poznasz otaczający cię świat i przekonasz się, że zdobywanie wiedzy z różnych dziedzin może być fascynujące.

Dodaj swój ulubiony serwis dla nastolatków do zakładek i bądź na bieżąco z odkryciami naukowymi, dowiedz się, jak powstaje śnieg i czy maseczki naprawdę chronią przed koronawirusem. Zajrzyj do ciekawostek i popatrz na nudne zagadnienia z nowej perspektywy. Może przyglądając się im z innej strony, polubisz przedmioty szkolne, których teraz nie znosisz?

Strony internetowe dla nastolatków poruszają wiele aktualnych problemów. Wejdź i zobacz, jak powstaje tęcza, dlaczego smog jest groźny dla zdrowia i co możemy zrobić z pogłębiającym się kryzysem klimatycznym. Dowiedz się, jak zaplanować wycieczkę piknikową, w co grać na imprezie z przyjaciółmi i jak w czasie pandemii korzystać z wydarzeń kulturalnych online.