ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

Nie tylko książki. Co jeszcze można znaleźć w księgarniach?

Nie tylko książki. Co jeszcze można znaleźć w księgarniach?

Gdy myślimy o księgarni, to na myśl przychodzą nam oczywiście książki. Księgarnie mają jednak do zaoferowania coś więcej, ponieważ są nie tylko źródłem książek, ale również wiedzy i rozrywki na wysokim poziomie. Nie jest to bynajmniej innowacja z ostatnich lat – już w przedwojennych księgarniach można było nabyć przykładowo płyty z muzyką. Co zatem można znaleźć w księgarniach oprócz książek?

Duża czcionka Średnia czcionka Mała czcionka

Kursy językowe

W dobrych księgarniach stacjonarnych i internetowych, takich jak na przykład księgarnia wydawnictwa Arkady, oprócz książek znajdziemy także kursy językowe w różnych formach. Czasem są to słowniki, czasem puzzle, a czasem całe kursy językowe, pozwalające opanować język na podstawowym poziomie. Dzięki takiemu zróżnicowaniu każdy będzie mógł znaleźć taką formę, jaka mu najbardziej odpowiada lub po prostu uzupełnić braki z danego języka.

 

 

Płyty CD i DVD

Jak było wspomniane we wstępie, w księgarniach oprócz książek zawsze była dostępna także muzyka i nuty. I choć muzyka w internecie oraz w plikach mp3 zdominowała rynek muzyczny, to nadal wiele osób słucha płyt CD, którym w jakości dźwięku nie dorówna żaden plik czy streaming. Jest to szczególnie ważne w muzyce klasycznej czy jazzowej, w której znaczenie ma każdy dźwięk i każda alikwota. W dobrych księgarniach nadal znajdziemy płyty z muzyką klasyczną, jazzową czy z chorałami gregoriańskimi. W połączeniu z dobrą książką o muzykologii czy historii muzyki mogą stanowić one świetny prezent dla każdego melomana.

 

 

Przewodniki

Jeśli wybieramy się w podróż, to naszym pierwszym przystankiem może być właśnie księgarnia. To w niej znajdziemy różnego rodzaju przewodniki, mapy czy atlasy krajoznawcze. Ktoś mógłby zapytać: po co nam przewodniki papierowe, skoro jest internet? To pytanie jest retoryczne tylko z pozoru – ponieważ za jakości porad w internecie nikt nam nie gwarantuje, nie mówiąc też o tym, że nie wszędzie jest zasięg. Papierowe przewodniki i mapy są sprawdzone i zredagowane przez wydawcę, zanim zostaną wydrukowane. Możemy też mieć je zawsze przy sobie, niezależnie od zasięgu i prądu. I nie musimy odrywać się od wycieczki czy zwiedzania, zaglądając ciągle w telefon. Dlatego też zdecydowanie warto zaopatrzyć się w dobre i sprawdzone przewodniki, które dostaniemy właśnie w księgarniach.

 

 

Albumy foto i ze sztuką

W księgarniach dostępne są także albumy fotograficzne i albumy ze sztuką w wysokiej jakości. Obcowania z naprawdę dobrym wydrukiem nie zastąpi nam nawet najlepszy monitor. Oglądanie fotografii czy obrazów na papierze sprzyja także skupieniu się na nich i na ich kontemplacji. Kupując album fotograficzny lub album ze sztuką mamy także gwarancję, że przy jego opracowaniu brali udział specjaliści, nie ma więc możliwości, aby znalazła się tam fotografia kogoś innego – co w internecie zdarza się dość często, nawet na stronach, które na pierwszy rzut oka budzą zaufanie. Fotografie są też wyselekcjonowane i ułożone w pewien kontekst – co fachowo nazywa się edycją.

Albumy fotograficzne i albumy ze sztuką są także elementem wystroju wnętrza naszego mieszkania. Im lepiej będzie się prezentował zakupiony przez nas album, tym milej będzie się nam przebywało w naszych czterech kątach.

 

 

Artykuły dla dzieci

Osobną kategorią artykułów dostępnych w księgarniach (ale niebędących książkami) są różnego rodzaju artykuły dla dzieci. Często są to gry planszowe, ale możemy spotkać także kolorowanki, naklejki czy materiały edukacyjne.