Odzyskiwanie danych z dysku zewnętrznego

Dyski zewnętrzne od lat są obecne na wyposażeniu zestawów komputerowych profesjonalistów jak i normalnych użytkowników. Coraz większa pamięć dostępna na tych urządzeniach pozwala na tworzenie zasobnych archiwów, na które składać mogą się zasoby z wielu lat naszej pracy na komputerze.

Dyski zewnętrzne od lat są obecne na wyposażeniu zestawów komputerowych profesjonalistów jak i normalnych użytkowników. Coraz większa pamięć dostępna na tych urządzeniach pozwala na tworzenie zasobnych archiwów, na które składać mogą się zasoby z wielu lat naszej pracy na komputerze. Jednak te coraz bardzie zaawansowane urządzenia nie są wolne od niebezpieczeństwa uszkodzenia – czy to mechanicznego, elektrycznego czy logicznego – a co za tym idzie utraty danych na nich zapisanych. Odzyskiwanie danych z dysków zewnętrznych to temat któremu warto poświęcić kilka zdań.

Funkcja dysków zewnętrznych

Właśnie archiwizacja danych z komputera wydaje się być podstawową funkcją tych bardzo popularnych urządzeń. O ile tzw.: pendrive-y często, może nawet najczęściej służą do przekazania danych w wygodnej formie, same zaś informacje po ich zapisie na docelowej maszynie zostają skasowane, to dyski zewnętrzne stworzone są do przechowywania wybranych informacji.
Przechowywania wybranych przez nas plików na dysku zewnętrznym wiązać może się tez drugą funkcją – kopiami bezpieczeństwa. Ważne informacje przechowywane tylko na dysku komputera stacjonarnego lub laptopa narażone są na zniszczenie – przez awarie samej maszyny bądź tez atak hakerski. Dlatego jedna z podstawowych zasad bezpieczeństwa jest tworzenie kopii zapasowych. Tutaj dyski zewnętrzne idealnie spełniają rolę platform gdzie takie kopie można przechowywać – bez konieczności użycia technologii cloud.

Rodzaje dysków zewnętrznych. Podatność na utratę danych według rodzajów dysków

Na rynku są dwa podstawowe rodzaje dysków zewnętrznych – HDD (Hard Disk Drive) oraz SSD (Solid-State Disk). HDD to właściwie taki sam dysk jak te w laptopach i komputerach desktopowych. Dane na tych urządzeniach zapisuje się na nośniku magnetycznym. To implikuje zagrożenia związane z uszkodzeniami mechanicznymi (jest tu np.: dużo mechanicznych i tak naprawdę delikatnych elementów) jak i tymi związanymi z polami magnetycznymi. Z kolei SSD to w uproszczeniu taki duży pendrive. Informacja zapisana jest w układzie elektronicznym. W przypadku takich dysków zewnętrznych budowa jest bardziej zwarta, pewnych zagrożeń mechanicznych nie ma ponieważ brak elementów takich samych albo podobnych jak w HDD – które mogłyby takim uszkodzeniom ulec. Oczywiście w SSD może uleć po prostu zniszczeniu układ elektroniczny.

Odzyskiwanie danych z dysków zewnętrznych

Dane z dysków można utracić poprzez uszkodzenia mechaniczne, elektryczne oraz logiczne (informatyczne). Dyski zewnętrzne narażone są na uderzenia, wstrząsy – ponieważ często są przenoszone. Trzeba podkreślić że tak naprawdę mówimy o braku dostępu do danych a nie ich utracie. Gdyby były one utracone nie byłoby możliwości ich odzyskania.
Proces odzyskiwania składa się z grubsza z dwóch etapów: analizy oraz odzyskania danych. Analiza ma odpowiedzieć jaka jest przyczyna braku dostępu do plików i jakie są możliwości odzyskania tego dostępu. Odzyskiwanie danych z dysku zewnętrznego to już bezpośrednie czynności mające na celu przywrócenie dostępu do zasobów. Rodzaj tych działań jest zależny od przyczyny tzw utraty dostępu do danych.

Istotna uwaga: jeżeli nie jesteś specjalistą w zakresie odzyskiwania danych i nie masz dostępu do ważnych informacji zapisanych wcześniej na dysku – zgłoś się z problemem do specjalisty. Brak wiedzy i doświadczenia może spowodować bezpowrotną utratę plików.

Poszukiwanie Doskonałości POS: Od Projektu do Realizacji

Poszukiwanie doskonałości POS: Od projektu do realizacji

Uruchomienie skutecznej kampanii POS (Point of Sale) jest kluczowym elementem strategii marketingowej, która ma na celu nie tylko zwiększenie sprzedaży, ale także wzmocnienie wizerunku marki w środowisku punktu sprzedaży. Sukces takiej kampanii wymaga przemyślanego podejścia

Czym zajmuje się nauka o finansach publicznych?

Nauka o finansach publicznych to dziedzina ekonomii, która bada, jak rządy na różnych szczeblach (centralnym, regionalnym i lokalnym) pozyskują, wydają i zarządzają środkami publicznymi, a także jak te działania wpływają na gospodarkę kraju. Jest to

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *