Jak rozwijać dziecięcą wyobraźnię?

Dzieci od najmłodszych lat uczą się, jak działa świat wokół nich. Rozwój to jednak nie tylko naukowa wiedza, ale i kreatywność – jak sprawić, by maluch nie stracił swojej wrodzonej wyobraźni?

Opowiadanie historii

 

Świat fantazji to świat wykreowany w głowie, bez żadnych ograniczeń. Dzieci mają naturalną tendencję do wymyślania fantastycznych historii, wystarczy im to umożliwić. Zamiast bajek z obrazkami lepsze są więc książki tylko do czytania, dodatkowo warto poprosić dziecko by opowiedziało, jak wyobraziło sobie daną postać czy scenerię, w której odgrywały się przygody bohaterów.

 

Jeszcze lepiej, gdy historię trzeba w całości wymyślić i przedstawić ją swoimi słowami – rodzic tylko rozpoczyna opowieść albo opowiada swoją wersję zdarzeń i zachęca dziecko, by wymyśliło inne zakończenie i zaproponowało swoje wyjście z kłopotliwych sytuacji.

 

Rysowanie

 

Tworzenie własnych obrazów to jeden z najprostszych i zarazem najskuteczniejszych sposobów na rozwijanie dziecięcej wyobraźni. Można dziecku podrzucić jakiś pomysł i poprosić, by przeniosło swoją wizję na papier albo tablicę, bardzo angażujące jest także wspólne rysowanie obrazkowej historii.

 

Dobrym pomysłem są warsztaty plastyczne dla dzieci, organizowane na przykład przez Teatr Małego Widza, czy zajęcia edukacyjne związane z malarstwem, na których dzieci mogą tworzyć efektowne dzieła różnymi metodami.

 

Zabieramy zabawki

 

Im bardziej zaawansowana technologicznie zabawka, tym mniej okazji, by popuścić wodze fantazji. Warto więc od czasu do czasu zachęcić malucha do tego, by pobawiło się czymś, co teoretycznie zabawką nie jest, jak kamyki, liście, skrawki tkanin, patyki, stare kartony czy plastikowe kubeczki – to od razu uruchamia wyobraźnię.

 

Poznawanie przyrody

 

To właśnie dzieci najczęściej zwracają uwagę na cuda przyrody, ale nierzadko są do tego zniechęcane, bo nie można się brudzić, nie ma czasu na oglądanie dżdżownicy, a zamiast gapić się w niebo lepiej pouczyć się angielskiego. Tymczasem dzięki obcowaniu z przyrodą dziecko rozwija swoją wyobraźnię i przede wszystkim uczy się, że jest też inny świat poza komputerem i telewizorem.

https://www.teatrmalegowidza.pl/

Północna anakonda zielona (Eunectes akayima)

Odkrycie północnej zielonej anakondy (Eunectes akayima) stanowi przełomowe wydarzenie w świecie nauki, które miało miejsce podczas ekspedycji naukowej zorganizowanej. Grupa międzynarodowych badaczy pod przewodnictwem Profesora Bryana Fry’a z Uniwersytetu Queensland, w ścisłej współpracy z ludem

Zadbaj o wygląd stoiska lub biura. Postaw stylowy stojak na ulotki

Zadbaj o wygląd stoiska lub biura. Postaw stylowy stojak na ulotki

Planujesz zamówić materiały reklamowe zachwalające ofertę firmy? Stojak na ulotki jest nie tylko efektowną, ale i praktyczną metodą prezentacji tego rodzaju informatorów. Z powodzeniem znajduje zastosowanie na targach handlowych, w punktach usługowych (banki, biura podróży)

Niezwykła historia mapy skarbów z II Wojny Światowej

W sercu holenderskiej wsi Ommeren kryje się tajemnica, która mogłaby równie dobrze zostać wyjęta prosto z kart powieści przygodowej. Nie jest to jednak fikcja literacka, lecz autentyczna historia mapy skarbów z czasów II wojny światowej,

Grzyboznawstwo — co warto wiedzieć?

Grzyboznawstwo — co warto wiedzieć?

Grzyby są jednym z najciekawszych (a zarazem najbardziej tajemniczych) darów natury — powie Ci to każdy grzyboznawca. Nic dziwnego, że wykształcił się wokół nich cały nurt nauk biologicznych — czyli mykologia. Czym zajmują się eksperci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *