ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

Matura, maturą, a co po niej?

Matura, maturą, a co po niej?

Będąc w szkole średniej, rozwiązując kolejne zadania maturalne, zastanawiamy się jaki jest tego cel. Cel ten dobrze jest sobie nakreślić, aby łatwiej było nam do niego dążyć. Każdy z nas ma inne plany na przyszłość, ktoś chce zostać lekarzem, inny architektem, a jeszcze ktoś marzy o pracy w międzynarodowej korporacji. Podstawą jakichkolwiek naszych planów jest zdana matura. Warto jednak już teraz pomyśleć o tym co po niej.

Duża czcionka Średnia czcionka Mała czcionka

Studia na horyzoncie!

Większość z nas decydując się na pisanie matury myśli o pójściu na studia. Chcemy zdobyć wiedzę i umiejętności z konkretnego kierunku, aby być w nim specjalistą i znaleźć pracę. W większości przypadków konkretny zawód wymusza ukończenie studiów wyższych, bo to właśnie tam zyskujemy wymagane kompetencje. Bycie lekarzem bez skończonej medycyny… przecież to już nawet brzmi jak absurd. Wybierając tę opcję to wcale nie koniec naszych wyborów, a dopiero ich początek. Musimy zadecydować o kierunku, jaki chcemy studiować, w jakim trybie i na jakiej uczelni. Zazwyczaj wiąże się to z przeprowadzką do innego miasta, warto jest więc wziąć tę kwestię pod uwagę. Każdy ma miejsca w których chętnie by zamieszkał jak również te, które wolałby omijać. Jest to o tyle ważne, że biorąc pod uwagę konkretny kierunek, każda uczelnia, każde miasto ma inne wymagania i progi. Sprawdźmy to zanim zdecydujemy o wyborze rozszerzeń, pisanych na maturze.

A może do pracy?

Nie każdy musi kończyć studia. Ta kwestia szczególnie tyczy się osób, które kończą technikum. Daje ono pewne wykształcenie zawodowe, uprawnienia, które wystarczą do podjęcia się pracy w danym zawodzie. Aby być dobrym mechanikiem czy budowlańcem nie potrzebny jest ‘papier’, liczą się przede wszystkim zdobyte umiejętności i praktyka. Ale, nikt nie powiedział, że fachowiec nie może kształcić się dalej. Zdarza się tak, że po kilku latach pracy decydujemy się na podniesienie kompetencji, poprzez pójście na studia. Ze zdaną maturą jest to jak najbardziej możliwe. Jest też inna przyczyna, czasami zmęczeni tysiącem wykonanych zadań maturalnych chcemy na chwilę odpocząć od nauki i pójść do pracy. Niezależnie od tego co robimy, w każdej firmie uczymy się nowych rzeczy. Jest to później bardzo ważne, gdy docelowy pracodawca pyta nas o zdobyte doświadczenie. Czasami chcemy chwilę odpocząć, aby rozpocząć nowy poziom edukacji z pełnym zapałem, a czasem po prostu musimy zarobić na wymarzone studia. Ważne, żebyśmy mieli dla siebie dobry plan, a reszta to już tylko kwestia wytrwałości.

Czym jest tak popularny ‘gap year’?

Jeszcze do niedawna pomysł na roczną przerwę pomiędzy szkołą średnią, a studiami budził wiele kontrowersji, na szczęście to się zmienia. ‘Bo się za bardzo przyzwyczaisz do wolności i nie pójdziesz w ogóle na studia’ ‘I chcesz porzucić te wszystkie wykonane zadania maturalne w niepamięć?’ Zrobienie rocznej przerwy to wcale nie jest porzucenie planów o studiach. Wręcz przeciwnie to okazja do poszerzenia swoich umiejętności oraz poznania samego siebie. Często w wirze rozwiązywanych zadań maturalnych i powtórek nie mamy nawet czasu pomyśleć co chcielibyśmy robić w życiu. Teraz jest na to doskonały moment. Czas na podróże, poznanie nowych osób, zajęcie się swoimi zainteresowaniami, tak aby w pełni sił i świadomości wkroczyć w kolejny rok akademicki. Doświadczeń nie da się kupić, a pozostaną z nami na zawsze, warto poświęcić im trochę czasu.