ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

Jak długie granie w gry komputerowe wpływa na nasze zdrowie?

Jak długie granie w gry komputerowe wpływa na nasze zdrowie?

Badamy wpływ jakie gry wywierają na zdrowie.

Duża czcionka Średnia czcionka Mała czcionka

Badacze już od wielu lat starają się zrozumieć fenomen wpływu gier komputerowych na mózgi w szczególności młodych graczy. Każdego roku możemy przeczytać coraz to nowsze wyniki badań. Niestety naukowcy wciąż jednomyślnie nie są zgodni co do pozytywnego wpływu gier komputerowych na zdrowie młodych ludzi. Z pewnością różne typy gier mają inny wpływ na dzieci i nie można mówić o tym, że gry symulatory są tak samo niebezpieczne dla psychiki jak brutalne bijatyki. Oto kilka naukowych faktów, dzięki którym z pewnością zmienimy zdanie o grach komputerowych.

 

 

 

Gry symulatory najlepszym rozwiązaniem

 

Specjaliści co do jednego są zgodni - obecnie w wielu grach komputerowych szerzy się agresja oraz przemoc. Coraz więcej nastolatków, ale także stosunkowo małych dzieci wciąga się w ten kryminalistyczny świat. Najnowsze badania pokazują jednoznaczne wyniki mówiące o tym, iż jeżeli nasze dziecko w tak wczesnym wieku mierzy się właśnie z takimi problemami oraz kryminalistycznym środowiskiem (chociaż tylko w grach komputerowych), jego przyszłość może być zagrożona.

 

Dzieci, a przede wszystkim młodzież czerpią wzorce często z gier. Choć jest to świat wyimaginowany zazwyczaj młode umysły chłoną go jak gąbka, nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Dlatego zagrożeniem, jakie może płynąć właśnie z takich gier komputerowych to z pewnością nieodpowiednie treści, przeznaczone dla nieco starszych graczy, jednak z których korzystają za młodzi ludzie. To może bardzo negatywnie wpłynąć nie tylko ich rozwój i zdecydowanie zaburzyć go, ale także będzie procentowało w przyszłości. Gracze zbyt pochłonięci takim kryminalistycznym, wirtualnym światem często mają zaburzoną granicę pomiędzy grą, a realnym życiem. Aby gry naprawdę były dobre dla naszych podopiecznych, powinniśmy zwrócić uwagę na ich tematykę.

 

 

Kreatywność bardzo ważna

 

Choć gry komputerowe z pewnością mogą mieć wadę w postaci wspomnianej już nieodpowiedniej tematyki, powinniśmy zwrócić uwagę również na pozytywne aspekty. Niezależnie od wieku gracza taka rozrywka z pewnością kształtuje jego kreatywność. W wielu rozrywkach gracz musi mieć naprawdę otwarty umysł, być spostrzegawczy, a przede wszystkim kreatywny. To z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

 

Zdecydowanie gry komputerowe to doskonałe rozwiązanie dla dzieci i młodzieży. Choć często wielu specjalistów spiera się, iż taka rozrywka nie jest dobrym pomysłem dla wielu osób, nasze dzieci mogą z niej czerpać naprawdę duże korzyści. Powinniśmy pamiętać, że jeżeli wszystko jest wykonywane z umiarem, naszym dzieciom nic nie grozi. Gry komputerowe mają wiele pozytywnych aspektów, które dobrze wpływają na rozwój dzieci i młodzieży. Dlatego warto się na nie zdecydować, jeżeli zależy nam, aby nasze dziecko dobrze się rozwijało i nie odstawało od rówieśników.