Azerbejdżan – w kraju ropy i wulkanów

„Kraina Wiecznego Ognia” – bo tak często mówi się o Azerbejdżanie, jest miejscem słynącym z ropy naftowej, malowniczych jezior, a także licznych wulkanów błotnych (około 400 sztuk). Kraj leży na kontynencie azjatyckim, w otoczeniu lasów oraz ośnieżonych szczytów Kaukazu.

Warto zauważyć, że Azerbejdżan jest najbardziej zróżnicowanym krajem Kaukazu – jego wielokulturowość, a także wspaniałe tradycje, spotykają się tu z nowoczesnością oraz awangardowymi rozwiązaniami.

 

„Kraina Wiecznego Ognia” fascynuje otwartością oraz majestatycznym pięknem. W tej części świata można podziwiać zarówno morze, szczyty Kaukazu, jak i wielowiekowe zabytki. Sprawdźmy więc, jakie miejsca w Azerbejdżanie zasługują na szczególną uwagę.

 

  • Baku – stolica, a także największe miasto Azerbejdżanu

 

Baku stanowi wyjątkową mieszankę nowoczesności oraz tradycji. Miejsce to słynie głównie z nocnego życia, luksusowych hoteli, a także historycznej architektury, żywo kontrastującej z futurystycznymi budynkami.

 

  • Zwiedzanie „Paryża Wschodu”

 

Zwiedzanie Baku („Paryża Wschodu”) warto rozpocząć od Starego Miasta – fascynującej plątaniny wąskich uliczek oraz malowniczych kamienic. W tej części miasta można podziwiać m.in. zabytkowe mury oraz baszty, a także niewielkie meczety. Najstarszą budowlą Baku jest Baszta Dziewicza, zlokalizowana na wschodnich obrzeżach Starego Miasta.

 

Kolejną niewątpliwą atrakcją „Paryża Wschodu” jest Pałac Szachów Szyrwanu (Şirvanşahlar sarayı) pochodzący z XIV-XV wieku. Ciekawostką może być fakt, że obiekt ten – wraz z Miastem Wewnętrznym oraz Basztą Dziewiczą, został umieszczony na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Osoby interesujące się historią Azerbejdżanu z pewnością ucieszą się z wizyty w Narodowym Muzeum Historycznym, mieszczącym się w zabytkowej rezydencji. Warto wiedzieć, że okazała rezydencja należała niegdyś do Zeynalabdina Tagiyeva – najbardziej znanego bakijskiego milionera z epoki gorączki naftowej.

 

  • Azerbejdżańskie wioski – piękno ukryte poza granicami dużych miast

 

Jedną z najczęściej odwiedzanych osad w Azerbejdżanie jest wioska Kisz (Kiş), położona nieopodal miasta Szeki. Największą atrakcją miejscowości jest starożytny kościół św. Elizeusza, ucznia apostoła Judy Tadeusza.

 

Do świątyni, umiejscowionej na wzgórzu, można dotrzeć na dwa sposoby: pieszo lub taksówką. Taksówka to jednak za dużo powiedziane… Zazwyczaj jest to sfatygowana, nadgryziona zębem czasu Łada. Pamiętajmy jednak – wspaniałe widoki rekompensują wszelkie trudy „wspinaczki”.

 

  • Fascynujące zabytki Azerbejdżanu – to trzeba zobaczyć

 

Mauzoleum Diri Baba w Mereze pochodzące z XV wieku.

– Meczet Cum w Samaxi z VIII wieku.

– Pałac Chanów Szekijskich z XVIII wieku.

– Zabytkowy karawanseraj (dom zajezdny dla karawan) z XVIII wieku.

– Najstarsza cerkiew chrześcijańska na Kaukazie (w wiosce Kisz).

 

Wycieczki objazdowe po Azerbejdżanie – kto powinien z nich skorzystać? Przede wszystkim osoby, które fascynują się historią „Krainy Wiecznego Ognia”, a także miłośnicy egzotycznych wypraw.

Sale konferencyjne – wynajem. Co należy wiedzieć?

Sale konferencyjne i szkoleniowe odgrywają niezastąpioną rolę w świecie biznesu, edukacji i organizacji. Są miejscem, gdzie idee zyskują życie, a współpraca nabiera realnych kształtów. Jednak znalezienie idealnego miejsca na takie spotkanie to nie lada wyzwanie

Czym zajmuje się nauka o finansach publicznych?

Nauka o finansach publicznych to dziedzina ekonomii, która bada, jak rządy na różnych szczeblach (centralnym, regionalnym i lokalnym) pozyskują, wydają i zarządzają środkami publicznymi, a także jak te działania wpływają na gospodarkę kraju. Jest to

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *