Żywienie koni – odpowiedni dobór paszy dla konia

Odpowiednie żywienie konia jest niezwykle ważne, aby zwierzę było szczęśliwe, miało energię, utrzymywało właściwą masę ciała.

Prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest uzależnione od tego czym karmimy naszych podopiecznych. Potrzeby pokarmowe koni są różne, w zależności od rozmaitych czynników, przede wszystkim od aktywności zwierzęcia i celu w jakim jest wykorzystywane. Wyróżniamy pasze dla koni objętościowe i treściwe, a także gotowe specjalne mieszanki paszowe.

 

 

Pasze objętościowe


Pasze objętościowe możemy podzielić na soczyste i suche. Soczyste stosowane są od wiosny do jesieni, stanowiąc podstawowe źródło żywienia. Suche zaś stosowane w tym samym okresie traktowane są jako dodatek do głównego źródła, jednak podczas okresu zimowego stanowią podstawę żywienia. Wśród pasz soczystych możemy wyróżnić: kiszonki, zielonki, okopowe, a także owoce. Do grupy pasz objętościowych suchych zaliczamy:  siano, słomę, plewy, susz z zielonek i niektóre otręby. Udział w całościowej diecie paszy objętościowej musi wynosić minimum 50%. Charakteryzują się dużą ilością węglowodanów strukturalnych. Ich fermentacja powoduje powstawanie lotnych kwasów tłuszczowych, które są źródłem energii.

 

 

Pasze treściwe


Dawka pokarmowa dostarczana poprzez pasze objętościowe, powinna być uzupełniana przez pasze treściwe. Mają za zadanie one wyrównać niedobór energii. Ich cechą charakterystyczną jest wysokie stężenie energii i białka. W skład grupy pasz treściwych wchodzą: ziarna zbóż, jęczmień, owies, kukurydza, żyto, pszenżyto, a także sorgo i proso. Ich stosowanie, szczególnie jest zalecane w przypadku koni wykonujących ciężką pracę. Wówczas ich udział może stanowić nawet połowę codziennej dawki żywieniowej. Możemy z pewnością stwierdzić, że pasze treściwe to doskonałe źródło dodatkowej energii i kalorii. Dzięki nim koń ma większą chęć do pracy i jest gotów do wytężonego wysiłku.

 

 

Gotowe mieszanki paszowe


Na rynku pasz pojawia się coraz więcej producentów gotowych mieszanek paszowych. Najczęściej spotykane są w formie musli lub granulatu. Asortyment jest szeroki i z powodzeniem można wybrać mieszankę dostosowaną do aktywności zwierzęcia oraz jego stanu fizjologicznego. Mieszczą w sobie zbilansowaną dawkę składników odżywczych, mają bardzo dobrą wchłanialność. Również znacząco różnią się smakiem, zawierają w sobie składniki uwielbiane przez konie, przez co są chętniej przez nie jedzone. Wśród gotowych mieszanek paszowych możemy dokonać podziału na:

 

– mieszanki uzupełniające – dostarczają dodatkowo ważne składniki odżywcze ( białko, energię, witaminy oraz minerały,

 

– mieszanki pełnoporcjowe – rzadko spotykane, stanowiące pełnodawkowe żywienie, bez potrzeby podawania innych pasz oraz suplementów.

 

Istnieje szereg gotowych mieszanek o przeznaczeniu dla koni ze szczególnymi problemami, które dzięki specjalnemu składowi, pozytywnie oddziałują na chore zwierzę.

 

Czym się kierować przy zakupie paszy?


Podstawową kwestią na jaką powinniśmy zwrócić uwagę to dopasowanie paszy biorąc pod uwagę wagę, kondycję konia, a także rodzaj wykonywanej przez niego aktywności. Nie powinniśmy oszczędzać na żywieniu naszego zwierzęcia. Należy unikać firm, które nie podają w pełni dokładnego składu produktu. Warto zwracać uwagę na zawartość składników odżywczych, by była jak najwyższa. Dobra jakościowo pasza, spowoduje że koń będzie zdrowy, szczęśliwy i gotowy do wysiłku.

Jakie są najczęstsze usterki laptopów i jak ich uniknąć?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie są najczęstsze problemy, z którymi borykają się użytkownicy laptopów i jak można im zapobiegać? Laptopy, mimo swojej wszechstronności i mobilności, nie są wolne od usterek, które mogą znacząco wpłynąć na

Zadbaj o wygląd stoiska lub biura. Postaw stylowy stojak na ulotki

Zadbaj o wygląd stoiska lub biura. Postaw stylowy stojak na ulotki

Planujesz zamówić materiały reklamowe zachwalające ofertę firmy? Stojak na ulotki jest nie tylko efektowną, ale i praktyczną metodą prezentacji tego rodzaju informatorów. Z powodzeniem znajduje zastosowanie na targach handlowych, w punktach usługowych (banki, biura podróży)

Czym zajmuje się nauka o finansach publicznych?

Nauka o finansach publicznych to dziedzina ekonomii, która bada, jak rządy na różnych szczeblach (centralnym, regionalnym i lokalnym) pozyskują, wydają i zarządzają środkami publicznymi, a także jak te działania wpływają na gospodarkę kraju. Jest to

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *