ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

Na czym polega współuzależnienie od alkoholu?

Na czym polega współuzależnienie od alkoholu?

Uzależnienie od alkoholu ma wpływ nie tylko na życie alkoholika ale i osób silnie związanych z uzależnionym. Czym jest współuzależnienie? Jak powinno się je leczyć? Czy da się uwolnić z tej toksycznej relacji?

Duża czcionka Średnia czcionka Mała czcionka


Czym jest współuzależnienie?


Współuzależnienie polega na całkowitym podporządkowaniu swojego życia drugiemu człowiekowi. Najczęściej wiąże się z ogromnym cierpieniem. Osoba, która jest współuzależniona, zamiast żyć swoim życiem, żyje życiem partnera. Dopasowuje do niego swoje zachowania, dostosowuje do jego rytmu picia, zapomina o swoich marzeniach i swojej osobie. Co gorsza – osoba ta uważa to za naturalne, że tak silnie przeżywa uzależnienie bliskiej osoby. Bardzo trudne jest życie z alkoholikiem przy jednoczesnym zachowaniu własnych granic. Osoby współuzależnione tak samo potrzebują fachowej opieki. Ośrodki terapii takie jak http://ograniczpicie.pl oferują pomoc nie tylko alkoholikom, ale i ich najbliższym. Życie z alkoholikiem sprawia, że osoba współuzależniona w pewnym momencie, traci własną tożsamość.

 

 

Jak rozpoznać osobę współuzależnioną?


Bliskimi osoby uzależnionej od alkoholu targają skrajne emocje – od euforii po depresję i lęk. Współuzależnienie polega na pełnym, emocjonalnym połączeniu się z drugim człowiekiem. Osoba współuzależniona jest nadmiernie wyczulona, stale kontroluje uzależnionego, stara się go usprawiedliwiać i co gorsza, chronić. Nie rzadko bierze na siebie odpowiedzialność za funkcjonowanie rodziny. Osoby współuzależnione dość łatwo można zmanipulować, ze względu na ich olbrzymie poczucie winy i niską samoocenę. Najbliższym wydaje się, że kontrolując picie alkoholika i poświęcając swoje życie dla niego, będą w stanie go uratować. Niestety, tak nie jest. W dobrych chwilach, gdy On nie pije – Ona pomaga mu, cieszy się. Gdy, jednak znów przychodzi kryzys boi się go, ucieka przed nim, a w najlepszym wypadku szuka pomocy. Zdecydowanie się na skorzystanie z pomocy z zewnątrz może pomóc. Nie tylko Tobie, ale i jemu. Być może właśnie wtedy i on zapragnie zmiany? Początki nie będą łatwe – nie będzie akceptował Twojego wyboru, będzie starał się za wszelką cenę walczyć o utrzymanie starej sytuacji. Jest jednak szansa, że jego złość zamieni się w zaciekawienie.