Ebenezer Scrooge – charakterystyka postaci

Wypracowanie (charakterystyka) dotyczy głównego bohatera książki Karola Dickensa „Opowieść wigilijna”, Ebenezera Scrooga. Akcja utworu toczy się w Londynie, w XIX wieku. Autor ukazał w powieści człowieka zepsutego i pozbawionego ludzkich uczuć, dla którego największą i jedyną wartość mają pieniądze, a jego ulubionym zajęciem jest ich pomnażanie. Ukazuje nieszczęśliwego, starszego mężczyznę, który nie liczy się z ludźmi i ich uczuciami, źle traktuje współpracowników, nie interesuje się losem najbliższych, jest pozbawiony człowieczeństwa. Jest człowiekiem bardzo nieszczęśliwym, ale sam nie zdaje sobie z tego sprawy. Dopiero wizyta trzech duchów, daje Ebenezerowi do myślenia i zastanowienia się nad swoim życiem. Duchy ukazały mu jego przeszłość, teraźniejszość i okrutną przyszłość, która go czeka, jeśli nie zmieni swojego życia i postępowania. Czy Ebenezer rzeczywiście się zmienił na lepsze? Czy pozostał sobą i dalej wiódł życie nieszczęśnika?

Wypracowanie zawiera 616 wyrazów / 4192 znaki.

Pamiętaj, że wypracowanie możesz pobrac wyłącznie do użytku własnego i nie posiadasz do niego praw majątkowych. Dalsza odsprzedaż lub umieszczanie w innych serwisach internetowych to kradzież i jest niezgodne z prawem i tego typu praktyki będziemy zgłaszać odpowiednim organom ścigania.

 

Głównym bohaterem powieści Karola Dickensa, Pt: „Opowieść wigilijna” jest, Ebenezer Scrooge. Jest to człowiek w podeszłym wieku, właściciel, kantoru, bardzo bogaty. Po śmierci wspólnika, Jakuba Marleya przejął cały interes.

Ebenezer to szczupły mężczyzna o pochylonej sylwetce, miał spiczasty nos i sine usta. Blady, oczy zaczerwienione z oszronionymi brwiami, ostre rysy twarzy, z widocznymi zmarszczkami. Wyniszczony na twarzy, zapewne z powodu niedojadania, bowiem skąpił również na żywność dla siebie. Jego postawa ciała upodabniała go wręcz do upiora, wzbudzał on strach wśród mieszkańców miasta.

Scrooge jest człowiekiem ambitnym, pewnie dążącym do zamierzonych celów. Miał pewną rękę do interesów, które tak dobrze mu szły. Jednak nie potrafił dzielić się z nikim. Skąpił współpracownikom, którzy pracowali u niego za marne grosze.

Najwyższą wartością dla Scrooge były pieniądze i ich gromadzenie. Nienawidził świąt Bożego Narodzenia, bo musiał płacić swemu pracownikowi za dzień wolny od pracy.

Szanował tylko tych ludzi, którzy tak jak on gonili za pieniędzmi, pozostałych uważał za głupców.

Ebenezer to człowiek chciwy, nad wyraz skąpy, chytry. Nie szanuje swojego kancelisty, Boba Cratchita, który jest mu oddanym i wiernym pracownikiem. Za jego uczciwą pracę płaci mu tylko 15 szylingów na tydzień. Nie potrafi adekwatnie do pracy go wynagrodzić. Bob ma trudną sytuacje w domu i syna kalekę, ale Ebenezera w ogóle to nie wzrusza i nie obchodzi. Jest nieczuły i bezduszny na tragedie innych. Nie dostrzegał ich biedy, odmawiał pomocy chorym i potrzebującym. Jest bezwzględny i okrutny.

Jest człowiekiem oziębłym, zgorzkniałym i ponurym, wręcz odpycha od siebie ludzi.

Jego siostrzeniec, Fred jest dobrym, miłym uczciwym człowiekiem. Pomimo swojej biedy potrafi cieszyć się życiem. Nie ma żalu do swego wuja, że jest wobec niego nieczuły, bo zdaje sobie sprawę, że wuj to nieszczęśliwy, samotny człowiek, który sobie nie zdaje z tego sprawy. Nawet mu współczuje.

Był samotny, nie odwiedzał znajomych ani bliskich, nie podróżował, bowiem szkoda mu było każdego wydanego grosza. Nie trwonił pieniędzy również na własne potrzeby, żył do przesady skromnie, pomimo iż był bardzo bogaty. Radość i szczęście przynosiło mu liczenie każdego grosza. Uwielbiał to robić.

Scrooge zapomniał, jakie życie prowadził przed laty. Zapomniał, co to szczęście i radość.

W Wigilię Bożego narodzenia zjawia się niespodziewanie duch Marleya, zmarłego wspólnika, Scrooge. Przepowiada mu nadejście trzech duchów i przestrzega Scrooge przed potępieniem.

Pierwszy z duchów zabrał Ebenezera w przeszłość i pokazał mu jego dzieciństwo i młodość. Scrooge przypomniał sobie, jakim kiedyś był człowiekiem i co się z nim stało przez te wszystkie lata. Narastająca zachłanność odebrała mu narzeczoną i szczęśliwe życie.

Drugi duch, który zjawił się u Ebenezera pokazał mu tegoroczną Wigilię. Zabrał go na wycieczkę po mieście i pokazał ludzi ogarniętych świąteczną gorączką. Ukazał również ludzi samotnych i biednych. Zajrzeli również do domu Boba, gdzie Scrooge zobaczył małego chłopca o kulach, którego choroba nie pozwoli dożyć mu kolejnej Wigilii.

Trzeci duch ukazał Scroogowi jego przyszłość. Pokazał mu stary dom, z którego wyprzedawano różne przedmioty. Ludzie śmiali się i cieszyli ze śmierci właściciela domu. Scrooge nie rozumiał, dlaczego tak się dzieje, aż duch pokazał mu jego własny grób. Ebenezer był przerażony i wystraszony tym, co zobaczył, bowiem nie chciał skończyć w taki sposób.

Scrooge obiecał zmienić swoje postępowanie i całe swoje życie. Stał się troskliwy i opiekuńczy. Ofiarował znaczną sumę na ubogich, obdarzył opieka małego Tima, swojemu wiernemu pracownikowi podwyższył pensję. Z wielkim oddaniem zaczął obchodzić święta Bożego Narodzenia.

Stał się dobrym, uczciwym człowiekiem. Przestał gonić za pieniędzmi i odzyskał wiarę w to, co w życiu najważniejsze: miłość, przyjaźń, dobroć i chęć niesienia pomocy innym.

Ebenezer Scrooge dostrzega swoje wady, winy i stara się je zmienić w coś dobrego. Zmienia swoje życie, bo wie jak ono może się skończyć. Dostrzega, że pieniądze szczęścia nie dają, że są wartości ważniejsze od pieniędzy. Pod koniec swojego życia odnajduje szczęście w pomaganiu innym.

Demeter – charakterystyka postaci mitycznej, wypracowanie
Demeter była postacią mityczną, występującą w micie o „Demeter i korze”. Była ona siostrą Zeusa, potężną i niezwykle piękną boginią plonów i...
„Dusiołek” interpretacja ballady Bolesława Leśmiana, wypracowanie
„Dusiołek” interpretacja ballady Bolesława Leśmiana Utwór zatytułowany „Dusiołek” autorstwa Bolesława Leśmiana stylizowany jest na wzór ludowej...
Porównanie bohaterów powieści Żeromskiego- Judym i Baryka - wypracowanie
Porównanie bohaterów powieści Żeromskiego- Judym i Baryka – wypracowanie Zarówno doktor Judym jak i Cezary Baryka to główni bohaterowie...
„Chłopi” – charakterystyka bohatera zbiorowego
Reymont w swoim wielkim dziele pt. „ Chłopi” ukazuje nam nie tylko zarys poszczególnych bohaterów, ale także w zgodzie z tytułem poznajemy portret...
Bolesław Leśmian – notka biograficzna i wypracowanie z wiersza „Topielec”
„Topielec” Bolesław Leśmian Topielec to słowo oznaczające osobę, która się utopiła. W wierszu jest to topielec zieleni, demon zieleni. Podmiot...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *