ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

Jak przyswajać słownictwo specjalistyczne przy nauce języka obcego?

Jak przyswajać słownictwo specjalistyczne przy nauce języka obcego?

Nauka języków obcych wymaga od osoby uczącej się większego zaangażowania niż przyswajanie wiedzy z innych dziedzin. Na nic najlepsi lektorzy i wykładowcy, jeśli uczeń nie wykaże się sumiennością i systematycznością w codziennej pracy nad nauką języka obcego.

Duża czcionka Średnia czcionka Mała czcionka

Nauka języka to proces ciągły, trwający długi czas. Warto o tym pamiętać i nie zniechęcać się brakiem efektów po kilku pierwszych lekcjach. Specjaliści od metod nauczania języków obcych twierdzą, że najlepsze efekty przynosi praca w niewielkich grupach liczących kilka osób. Takie rozwiązanie wywołuje zdrową rywalizację, podnosi motywację do nauki, daje możliwość konfrontacji z innymi uczniami, możliwość urozmaicania zajęć poprzez różnorodne zabawy językowe. Mała grupa zapewnia też dużą uwagę ze strony osoby nauczającej.

 

Lekcje indywidualne preferują osoby, którym trudno jest zadeklarować dyspozycyjność w określone dni tygodnia. Z jednej strony zapewniają sobie w ten sposób lektora na wyłączność, z drugiej słabnie motywacja do większego wysiłku – lektor będzie zawsze lepszy od ucznia, brakuje elementu rywalizacji. Rozwiązanie takie jest dobre dla osób konsekwentnych, zdecydowanych, nastawionych na sukces, potrafiących utrzymać samodyscyplinę. Również osoby nastawione na konkretną tematykę lekcji, na przykład przyswojenie terminów specjalistycznych z branży medycznej, prawniczej czy technicznej (lub jakiejkolwiek innej mającej swój specyficzny język) najczęściej wybierają naukę w trybie indywidualnym. Dobre szkoły językowe np. Makilen starają się dopasować do możliwości czasowych swoich uczniów proponując indywidualny tok nauki w rytmie i tempie wybranym przez kursanta.

 

Nauka języka obcego to nie tylko praca podczas zajęć w szkole językowej. Profesjonalni nauczyciele twierdzą, że najlepsze efekty przynosi obcowanie z językiem na co dzień. Nie oznacza to konieczności wyjazdu do kraju, w którym językiem urzędowym jest ten, którego się aktualnie uczymy. Wystarczy korzystać z książek, czasopism, filmów bez napisów i lektora, audiobooków, aby stale mieć kontakt z obcojęzycznym słownictwem. Taka mimowolna nauka wbrew pozorom przynosi bardzo wiele korzyści, pozwala szybko i bez stresu opanować nawet duże partie materiału. Kolejnym stopniem wtajemniczenia jest próba myślenia w aktualnie studiowanym języku.

 

Przy nauce języków obcych wykorzystuje się różne metody nauczania. Dzięki temu nauka jest bardziej efektywna i ciekawsza. Do podstawowych metod można zaliczyć uczenie się pamięciowe, metodę prób i błędów, naukę poprzez spostrzeżenia (uczenie sensoryczne), doświadczanie (uczenie się przez przeżywanie) naśladownictwo (uczenie intencjonalne) , wgląd (uczenie przez zrozumienie) oraz rozwiązywanie problemów (uczenie przez działanie).

 

Internet oferuje bogaty wybór szkół językowych, również tych, które oferują naukę języka obcego z zakresu słownictwa specjalistycznego, np. makilen.pl.  Różnorakie kursy internetowe to z pewnością dobra opcja dla osób, którym trudno znaleźć czas na systematyczną naukę w trybie narzucanym przez stacjonarny kurs języka obcego.