Sposoby na wspomaganie nauki

Późna wiosna i wczesne lato to dla wielu młodych ludzi okres wytężonego wysiłku umysłowego. Z początkiem maja zaczyna się maturalny maraton, mogący trwać nawet cały miesiąc. Z kolei pod koniec maja letnią sesję egzaminacyjną rozpoczynają studenci. Niektórzy z nich będą zdawać ostatnie egzaminy nawet na początku lipca.

W tym czasie maturzystów i studentów czeka mnóstwo materiału do opanowania, projekty do przygotowania, referaty do napisania i, oczywiście, wykazanie się swoją wiedzą przed egzaminatorami. Wszystko to z pewnością będzie kosztowało wiele nieprzespanych nocy, dużo zdenerwowania i sporo wysiłku. Pomocy na ten trudny czas można szukać w aptece. Suplementy diety ułatwiające naukę i poprawiające koncentrację są liczne i łatwo dostępne. Dobrym miejscem, gdzie można je nabyć jest apteka internetowa, ponieważ można ją odwiedzać i składać zamówienia przez całą dobę. To wygodne rozwiązanie dla osób, które mają mało czasu. Preparaty w aptece online są pogrupowane według sposobów działania, dlatego wystarczy wejść w zakładkę „Pamięć i koncentracja”, gdzie można szybko wybrać taki suplement, jaki nam najbardziej odpowiada. Warto zwrócić uwagę na któryś z opisanych poniżej.

Lecytyna jest substancją należącą do grupy fosfolipidów. Jedną z jej fizjologicznych funkcji jest budowa elementów mózgu i nerwów. Dokładnie chodzi o budowę osłonek mielinowych we włóknach nerwowych. Od ich właściwego stanu zależy szybkie przewodzenie impulsów w układzie nerwowym. To przekłada się na dobrą pamięć i koncentrację. Suplementacja lecytyną jest polecana osobom osłabionym i narażonym na duży wysiłek, zwłaszcza umysłowy. Skutecznie działająca dawka to 1200 mg jeden raz dziennie, przy czym suplement ten można zażywać przez dłuższy czas.

Magnez jest jednym z pierwiastków, których niedobór może wpływać na pogorszenie pracy układu nerwowego. Wbrew pozorom bardzo łatwo jest wyczerpać jego zapas w organizmie podczas intensywnego wysiłku, ponieważ duża ilość wypijanej kawy sprawia, że magnez jest usuwany na zewnątrz razem z moczem. Objawy niedoboru magnezu to m.in. nerwowość, trudność z koncentracją i skurcze mięśni. Wśród preparatów magnezowych warto wybierać takie, które zawierają jego dużą dawkę w postaci dobrze przyswajalnego związku. Po podaniu doustnym organizm najlepiej wchłania magnez w postaci chelatu, mleczanu lub cytrynianu. Słabiej przyswajalny jest węglan magnezu, a najsłabiej- tlenek magnezu. Zalecana dzienna dawka dla młodych osób została ustalona na poziomie 330 mg dla mężczyzn i 255 mg dla kobiet.

Różeniec górski, inaczej rhodiola, jest rośliną, która występuje w górach Europy, Azji i Ameryki Północnej. Jej dobroczynne własności zostały odkryte przez szamanów syberyjskich, a w XX wieku potwierdzone przez naukowców. Wyciąg z korzenia różeńca, zwanego też „złotym korzeniem” przeciwdziała zmęczeniu, dodaje energii i chroni przed negatywnymi skutkami stresów. Udowodniono, że jego działanie polega na pomocy w przystosowywaniu do stresujących sytuacji. Warto zażywać go regularnie przed sesją, aby utrzymać sprawność umysłową na prawidłowym poziomie.

Kofeina jest bardzo popularnym wspomagaczem wśród młodych ludzi. Mocna kawa pozwala na długą naukę w nocnej porze, usuwa zmęczenie i podnosi ciśnienie krwi. Jedna filiżanka kawy zawiera 80-150 mg tego związku. W handlu dostępne są też liczne suplementy zawierające kofeinę, pochodzącą m.in. z guarany lub yerba mate. Należy pamiętać, że dopuszczalna dzienna dawka kofeiny wynosi do 600 mg na dobę i nie ma znaczenia, czy została ona dostarczona organizmowi z kawą, czy z preparatami z apteki. Kiedy wybieramy suplement kofeinowy, musimy zwrócić uwagę na jego zalecaną dawkę i odpowiednio zmniejszyć ilość wypijanej kawy, ponieważ przedawkowanie kofeiny może mieć niekorzystny wpływ na układ krążenia.

 

fot. by CollegeDegrees360 via flickr.com, creative common licence

Jakie są najczęstsze usterki laptopów i jak ich uniknąć?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie są najczęstsze problemy, z którymi borykają się użytkownicy laptopów i jak można im zapobiegać? Laptopy, mimo swojej wszechstronności i mobilności, nie są wolne od usterek, które mogą znacząco wpłynąć na

Czym zajmuje się nauka o finansach publicznych?

Nauka o finansach publicznych to dziedzina ekonomii, która bada, jak rządy na różnych szczeblach (centralnym, regionalnym i lokalnym) pozyskują, wydają i zarządzają środkami publicznymi, a także jak te działania wpływają na gospodarkę kraju. Jest to

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *