ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

Zakup podręczników w antykwariacie

Zakup podręczników w antykwariacie

Każdy, kto zmierzył się w swoim życiu z problemem wysłania dziecka do szkoły wie jak drogie są podręczniki. Niestety, sprawy nie ułatwiają wydawcy, którzy ustalają ceny na bardzo wysokim poziomie

Pobierz plik Wydrukuj podsumowanie Pobierz plik Pobierz plik Pobierz plik
Duża czcionka Średnia czcionka Mała czcionka

Każdy, kto zmierzył się w swoim życiu z problemem wysłania dziecka do szkoły wie jak drogie są podręczniki. Niestety, sprawy nie ułatwiają wydawcy, którzy ustalają ceny na bardzo wysokim poziomie. Książki nowe w księgarni kosztują od 25 do 50 zł. Podręczniki do nauki języków obcych są jeszcze droższe – standardem jest cena 70-100 złotych. Koszt kupienia podręczników dla gimnazjalisty wynosi około 350 złotych. Licealista musi wydać nawet pół tysiąca złotych! Mając trójkę dzieci łatwo policzyć, że roczny koszt książek do nauki to aż 1500 złotych.


Alternatywą są książki używane, które można kupić w antykwariatach. Używane podręczniki kosztują nawet 1/3 ceny nowej. Antykwariat zazwyczaj doskonale orientuje się na rynku, więc w swojej ofercie ma podręczniki do wszystkich przedmiotów dla danej klasy, co znacznie ułatwia skompletowanie wszystkich potrzebnych książek. Koszt zakupu kompletu wynosi ok. 100-200 zł, co przy oznacza oszczędność 300-400 złotych. Sporo, prawda?


Wiele osób powtarza, że używane książki są zniszczone i pokreślone – to prawda, zdarzają się takie egzemplarze. Antykwariat umożliwia przecież sprawdzenie podręcznika przed zakupem, więc nie jest problemem sprawdzenie stanu technicznego książki, a ewentualne notatki wewnątrz mogą być dobrym pretekstem do stargowania jeszcze kilku złotych.


Niestety, ale wydawnictwa skutecznie utrudniają życie rodzicom i antykwariatom. Jak najczęściej zmieniają podręczniki, często dokonując jedynie drobnych korekt. Praktyka taka jest zgodna z prawe, jednak wątpliwa moralnie. Czy zmieniając okładkę, układ treści oraz dodając kilka dodatkowych zadań można mówić o wzroście merytorycznego przekazu podręcznika? Odpowiedź jest prosta.


Życia nie ułatwia również Ministerstwo Edukacji Narodowej, które zbyt często aktualizuje podstawy programowe. W takim postępowaniu można doszukiwać się spisku i lobbingu wydawnictw, które zarabiają na każdych zmianach.


Mimo utrudnień, antykwariat ciągle jest dobrym miejscem na zakup używanych podręczników szkolnych w przystępnych cenach.