ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

Pisanie prezentacji maturalnych i wybór tematu, matura 2010 - 2011

Pisanie prezentacji maturalnych i wybór tematu, matura 2010 - 2011

Egzamin maturalny, zwany też egzaminem dojrzałości, to jeden z ważniejszych, jeśli nie najważniejszy egzamin w życiu każdego ucznia, czy to liceum czy też technikum. Przygotowując się do matury z języka polskiego przyszły maturzysta musi wybrac temat, a następnie napisac prezentację matrualną i przygotowac się z niej na egzamin. Kilka porad.

Pobierz plik Wydrukuj podsumowanie Pobierz plik Pobierz plik Pobierz plik
Duża czcionka Średnia czcionka Mała czcionka

Jeszcze daleko, ale zbliża się matura w roku szkolnym 2010 - 2011. Egzamin maturalny to jeden z ważniejszych, jeśli nie najważniejszy egzamin w życiu każdego ucznia, czy to liceum czy też technikum. Jest to potocznie mówiąc egzamin dojrzałości. Wbrew pozorom, nazwa ta nie jest wyssana z palca. Przy głębszym zastanowieniu okazuje się, bowiem, że jest to nie tylko sprawdzian naszej wiedzy, ale również umiejętności, jakimi wykazać się należy w przygotowywaniu do niego.

 

Egzamin z języka polskiego to ten, który można by śmiało nazwać najbardziej wymagającym. Poza samym przygotowaniem pracy czeka Cię również ustna jej prezentacja przed komisją składającą się z nauczycieli. Jest to niebywały stres, który całe szczęście można znacząco zmniejszyć poprzez odpowiednie przygotowanie.

 

Przygoda z egzaminem z języka polskiego zaczyna się już we wrześniu, kiedy to musimy wybrać temat na maturę 2011, na jaki chcemy pisać. Pisanie prezetntacji maturalnych nie jest sprawą łatwą. Tematy maturalne są opracowane przez polonistów, jak również zgłaszane przez samych uczniów, co wymaga jednak odpowiednio wczesnych starań w tym kierunku. Przy wyborze tematu na maturę staraj się poszukać temat dla siebie, a nie taki, jaki wybrał kolega lub większość klasy. To, że temat jest popularny wcale nie oznacza, że jest dobry dla Ciebie. Po wyborze tematu i zgłoszeniu tego w formie pisemnej deklaracji przychodzi czas na rozpoczęcie procesu twórczego. Odpowiednie rozplanowanie kolejnych etapów pisania pracy to już część sukcesu. Najlepiej rozłożyć sobie zadania równomiernie na cały okres czasu, jaki dzieli Cię od egzaminu. Plan taki, jak i wywiązywanie się z niego daje duży komfort psychiczny znacząco zmniejszający stres. Pamiętać musisz, że prezentacja prezentacji nierówna, ale nie tylko ona jest oceniana, więc nawet słabsza treść odpowiednio przedstawiona ma szanse na dużą ilość punktów.

 

Przygotuj się to matury w roku szkolnym 2010 - 2011. W chwili, gdy zostanie Ci już tylko kilka dni do egzaminu najlepiej zrobić sobie luźny dzień z kolegami, co bez wątpienia oczyści atmosferę. Podczas samego egzaminu ważnym elementem jest odpowiednia ekspozycja własnej osoby. Właściwy strój to sygnał dla komisji, że poważnie podchodzisz do tematu i zależy Ci na dobrym wyniku. Nie martw się faktem, że w komisji jest nauczyciel, który Cię nie lubi. Będzie na pewno chciał żebyś zdał, bo jeśli nie to kolejny rok musiałby się z Tobą widywać. Sam egzamin to około 25 minut, z czego 15 minut to prezentacja wybranego tematu a kolejne 10 minut to pytania dotyczące wyłącznie twojej prezentacji, dlatego nikt Cię nie zaskoczy. Optymizm to podstawa. Maturę zdawało przed Tobą wielu, wielu zdaje ją z Tobą, dlaczego Ty miałbyś nie zdać, chyba że nie potrafisz napisać prezentacji maturalnej. Wówczas trzeba szukać pomocy w pisaniu prac i prezentacji maturalnych. Matura 2011 tuż tuż.

 

Tomasz Mroziński, moderator serwisu