ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

„Proces” Franza Kafki - geneza i okoliczności powstania utworu

„Proces” Franza Kafki - geneza i okoliczności powstania utworu

Wypracowanie stanowi omówienie genezy i okoliczności powstania dzieła Franza Kafki pod tytułem „Proces”. Do dziś nie wiadomo czy i na ile wybuch I wojny światowej wpłynął na powstanie dzieła oraz sposób postrzegania świata przez autora. Z pewnością jednak ogromne znaczenie miał fakt, iż  dwunastego lipca 1914 roku Kafka rozstał się z Felice Bauer. W wypracowaniu podano wszystkie najważniejsze fakty. Całość zawiera 326 słów.

Mała czcionka Średnia czcionka Duża czcionka Zobacz cały

Do dziś nie wiadomo czy i na ile wybuch I wojny światowej wpłynął na powstanie „Procesu” oraz sposób postrzegania świata przez autora Franza Kafkę. Z pewnością jednak ogromne znaczenie miał fakt, iż  dwunastego lipca 1914 roku Kafka rozstał się z Felice Bauer. Próbując zapomnieć i odnaleźć spokój każdej nocy przez trzy miesiące po rozstaniu autor zagłębiał się w pisanie. Niestety sprzyjająca passa dość szybo się kończy a pod koniec stycznia autor pożucia prace nigdy nie dokańczając dzieła.

 

Pomimo tego dzieło został wydane w roku 1925 po śmierci Kafki, przyczynił się do tego Maks Broda bliski przyjaciel autora. Warto zaznaczyć, że do dzisiejszego dnia powieść jest tematem licznych sporów. Badacze literatury mają bowiem odmienne zdania odnośnie prawidłowości układu rozdziałów a nawet ich racji bytu. W wypracowaniu podano wszystkie najważniejsze fakty. Całość zawiera 326 słów.

Zobacz cały