ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

„Sonety krymskie” Adam Mickiewicz - analiza cyklu

„Sonety krymskie” Adam Mickiewicz - analiza cyklu

Wypracowanie stanowi analizę cyklu sonetów Adama Mickiewicza pod tytułem „Sonety krymskie”. Warto zaznaczyć, że dzieła te powstały podczas pobytu autora na Krymie powiązanego bezpośrednio z zesłaniem w głąb Rosji. Mickiewicz bardzo dokładnie ukazuje czytelnikowi otaczająca go przyrodę i atmosferę w którą wplata historię romantyczną o mistycznych znamionach. W wypracowaniu omówiono wszystkie najważniejsze wątki i motywy. Całość zawiera 308 słów.

Mała czcionka Średnia czcionka Duża czcionka Zobacz cały

„Sonety krymskie” stanowią spójną całość osiemnastu utworów Adama Mickiewicza, które napisał podczas zesłania w głąb Rosji. Mickiewicz bardzo dokładnie ukazuje czytelnikowi otaczająca go przyrodę i atmosferę w którą wplata historię romantyczną o mistycznych znamionach w orientalizm i egzotyzm. Należy podkreślić, że autor zastosował w utworach nowość poprzez wprowadzenie do niektórych utworów dwóch podmiotów lirycznych, Pielgrzyma i Mirzy. Stanowią oni swoistych przedstawicieli dwóch jak odmiennych światów Europy i Orientu, różnice są wyraźne nie tylko w otaczającym krajobrazie ale prezentowanych światopoglądach.

 

W sonetach synonimem szczęścia staje się „koń” to on pędzi jak szalony przez bezkresne stepy . Niestety jazda ta wydaje się bezowocna na Krym bowiem nie docierają głosy z ukochanej ojczyzny. W wypracowaniu omówiono wszystkie najważniejsze wątki i motywy. Całość zawiera 308 słów.

Zobacz cały