Alina i Balladyna, charakterystyka porównawcza sióstr

Dramat „ Balladyna” jest jednym z największych dzieł Juliusza Słowackiego. Autor w lekturze prezentuje postać głównej bohaterki, czyli Balladyny, a także jej siostry Aliny. Poeta ukazuje portret sióstr na podstawie kontrastu.

 

Alina jest dobrą, kochającą matkę dziewczyną o niebieskich oczach, jej siostra natomiast to ciemno oka brunetka, pozbawiona uczuć. Dla Balladyny liczy się bogactwo podczas, gdy dla jej siostry największa wartość ma miłość i rodzina. Wypracowanie uwydatnia cechy bohaterek. Siostry prezentowane są jako osoby o zupełnie innym spojrzeniu na świat i podejściu do miłości.  Atrakcyjność wypracowania jest wzbogacona dzięki, zawartym  w nim cytatom.

 

Wypracowanie zawiera 689 słów.

Juliusz Słowacki w swoim dramacie „ Balladyna” ukazuje postać dwóch sióstr. Napisane przez niego bohaterki są całkowitym przeciwieństwem.

Balladyna to tytułowa i centralna postać utworu. Mieszka ona wraz z matka i siostrą w starej chacie na skraju lasu. Jest ona piękną  dziewczyną o  ciemnych włosach i równie ciemnych oczach. Matka nazywa ja Bladyną, co może świadczyć o jasnej cerze bohaterki. Jej siostra Alina natomiast jest osoba o rumiennej twarzy, niebieskich oczach i blond włosach zaplecionych w warkocz.  Siostry są inne nie tylko pod względem wyglądu, ale również maja odmiennej charaktery i spojrzenie na życie. Alina jest ciepłą, radosną osobą, która we wszystkim wyręcza matkę, a często nawet i siostrę.  Córka troszczy się o matkę .Dziewczyna tak reaguje na planu matki o pójściu do pracy:

„ Nie! Nie, nie, jutro odpoczywa matka,

A my z siostrzycą idziemy na żniwo.

Słoneczko lubi twoją główkę siwą (…)”.

Jest ona szczera i prostolinijna. Nie liczą się dla niej pieniądze, czy bogactwo, dlatego też kiedy poznaje Kirkora nie ma dla niej znaczenia posiadany przez niego majątek, lecz uczucia. Zupełnie inaczej na Zycie patrzy jej siostra, tytułowa bohaterka, jest pełna fałszu i zakłamania. Dla Balladyny liczy się tylko bogactwo dlatego też jest żądna władzy. Potrafi  ona kokietować mężczyzn, pomimo tego iż ma romans z Grabcem, walczy ze siostrą o Kirkora. Kiedy bohaterka próbuje uwieść Kirkora jej siostra Alina odpowiada szczerze na pytanie mężczyzny dotyczące uczuć: „ Kocham…”. Alina jest dziewczyną dla której miłość jest wartością najważniejszą, dlatego tez przeddzień pójścia z siostra na maliny dziewczyna modli się do Boga:

„ Widzisz, mój Boże! Ja mam serce czyste,

A przysięgając nie złamię przysięgi…”.

Dziewczyna martwi się o los matki i siostry, w sytuacji gdyby została żona Kirkora, chce zabrać ze soba do zamku nie tylko matkę, ale również i siostrę:

„ Jeśli mnie wybierzesz,

Szlachetny panie, to musisz obiecać,

Że Mie do zamku twojego zabierzesz

Z matką i siostrą(… )”.

Dziewczyna byłaby w stanie nawet odstąpić dzban uzbieranych malin, gdyby  tylko siostra ją o to poprosiła. Tak mówi Alina widząc nieszczęśliwą siostrę:

„ A kto wie, siostro? gdybyś poprosiła,

Pocałowała usteczka Aliny,

Może bym dała?… spróbuj, Balladynko…”

Nie mogąc być żoną kochanego mężczyzny, cieszyłaby się będąc jego szwagierką. Jak sama mówi do  siostry:

„ O! moja siostro… wszakże to na niebie

Jeśli nie słońce, to gwiazdy nad głową:

Jeśli nie będę panią Kirkorową

To będę pani Kirkorowej  siostrą.”

Zupełnym przeciwieństwem dziewczyny jest jej siostra. Balladyna nie interesuje się losem matki czy Aliny, chce tylko zdobyć dzban malin, by móc poślubić majętnego człowieka. Zdając sobie sprawę, iż dzięki swojej pracowitości i wytrwałości Alina prędzej nazbiera  malin postanawia zabić siostrę. Chęć posiadania władzy jest dla niej mocniejsza, niżeli więzy krwi.  Kontrast między siostrami widoczny jest  nawet podczas zbierania owoców. Alina jest pełna radości, beztroski, możliwość poślubienia Kirkora napełnia ją szczęściem, Balladyna natomiast jest pełna zawiści, zazdrości i nienawiści.  Nie mogąc znieść  tak zbliżającego się szczęścia siostry zabija ją, okłamując matkę, że jej młodsza córka wyjechała. Balladyna mimo, iż osiągnęła swój cel, zdobyła władzę, zamieszkała w zamku,  nie jest osoba szczęśliwą, wręcz przeciwnie. Powoli zaczyna wyrzekać się własnej matki i swojego pochodzenia. Ma ona wyrzuty sumienia, ukazuje jej się zjawa zabitej siostry, a chęć utrzymania władzy zmusza ja do kolejnych morderstw. Sprawdza się znana od lat prawda, iż jedna zbrodnia pociąga za sobą kolejne.  Przyczynia się ona do śmierci Pustelnika,  zabija Kirkora, Kostryna, który znał tajemnice dziewczyny i był jej kochankiem, jednak musiał zginać, gdyż zagrażał władzy swojej kochanki, a ostatecznie doprowadza do śmierci matki. Jednak ostatecznie Balladyna sama na siebie wydała wyrok. Jako królowa wydająca wyroki musi złożyć przysięgę:

„ Przysięgam sobie samej, w oczach Boga,

Być sprawiedliwą”.

Dziewczyna wydając wyrok na zabójcę Kostryna, mordercę Aliny i ostatecznie na wyrodną córkę, trzykrotnie wymierza na siebie karę śmierci. Bohaterka umiera od uderzenia piorunem, kiedy zapada ostatni wyrok, nad córką, przez która matka  konała w męczarniach.

Słowacki ukazał w dramacie tak różne od siebie kreacje kobiet. Ukazanie sióstr na podstawie kontrastu sprawia, ze lektura staje się ciekawsza dla czytelnika i prezentuje dużo bardziej rozbudowaną treść utworu. Choć to Alina była lepszą kandydatka na żonę, ostatecznie Kirkora poślubiła jej siostra, dzięki czemu akcja dramatu staje się być bardziej zagadkowa i nieprzewidywalna.

„Walentynki” Tadeusz Różewicz - analiza wiersza
„Walentynki” Tadeusz Różewicz – analiza wiersza Tadeusz Różewicz to jeden z bardziej znanych polskich poetów, dramaturgów eseistów. Urodził...
Cecylia Kolichowska – portret kobiety starej w „Granicy” Nałkowskiej
Cecylia Kolichowska to bohaterka powieści Zofii Nałkowskiej pt. „Granica”. Jest ona właścicielką kamienicy i ciotką jednej z głównych bohaterek...
Charakterystyka Adolfa Hitlera
Adolf Hitler, urodzony 20 kwietnia 1889 roku w małym miasteczku Braunau am Inn na terenie ówczesnych Austro-Węgier, wyrosnął na postać, która...
temat ale ciut inaczej
Treny to jeden wewnętrznie, konsekwentnie przemyślany, określony przez strukturę poemat bólu i rozpaczy-liryczny pamiętnik. W owo dzieło autobiograficzne...
Robert Rojek – charakterystyka bohatera M. Musierowicz „Kłamczucha”
Robert Rojek był jednym z bohaterów książki Małgorzaty Musierowicz pod tytułem „Kłamczucha”. Robert pochodził z Poznania i uczęszczał do tamtejszego...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *