Wizja szklanych domów Seweryna Baryki

„Przedwiośnie” to jedno z największych dzieł Stefana Żeromskiego. Autor porusza w lekturze cykl istotnych tematów. Szklane domy to jeden z czterech działów zawartych w książce.

 

Seweryn Baryka w obliczu zbliżającej się śmierci przedstawia synowi obraz szklanych domów, które według bohatera są pobudowane w jego ojczystym kraju- Polsce. Ojciec Cezarego przedstawia mu zalety budowli, ich walory i nie możliwe do przeoczenia szczegóły. Poprzez pełną fascynacji opowieść ojciec chce zmotywować syna do powrotu do Polski. Wypracowanie przedstawia sposób budowy, czy zalety jakbyśmy dziś powiedzieli ekologicznych wiosek. Opracowanie interpretuje również symbolikę szklanych domów.

 

Wypracowanie zawiera 413 słów.

Stefan Żeromski w „ Przedwiośniu” ukazuje utopijny obraz  szklanych domów. Poeta tym mianem określa jeden z działów lektury.

Seweryn Baryka, ojciec głównego bohatera, Cezarego, po odszukaniu jedynego  syna zabiera go w podroż do swojego rodzinnego kraju- Polski. Bohater podczas podróży, gdy zostaje zniewolony przez chorobę opowiada synowi o rzekomo istniejących w Polsce szklanych domach. Kiedy rzeczywistość miesza mu się z marzeniami, obrazuje synowi portret niespotykanych wynalazków, które miały być dziełem genialnego konstruktora, ich krewniaka, człowieka o tym samym nazwisku. Stał się on wynalazcą nowej cywilizacji. Mężczyzna dzięki umiejętnemu wykorzystaniu zasobów środowiska naturalnego miał budować szklane domy. Ojciec w obliczu śmierci ukazuje synowi zalety jakbyśmy to dziś nazwali ekologicznych wiosek. Domy te budowane były w całości ze szkła, gdzie nie było pieców, które musiałyby ogrzewać pomieszczenia, gdyż już sama konstrukcja budynku zapewniała domownikom ciepło, mianowicie domy ogrzewane był przez gorąca wodę płynącą wewnątrz belek dokoła ścian , a latem woda ta miała schładzać pomieszczenia, dzięki czemu człowiek zawsze pod własnym dachem odnajdował schronienie przed grzejącym słońcem. Chęć ochłodzenia pomieszczenia skłaniała ludzi do częstego mycia podłóg czy ścian, dlatego tez- jak mówi starszy Baryka- nawet polscy chłopi, którzy nie słyną z porządku, chcąc uchronić się przed upałem wyjątkowo dbali czystość.  Ojciec bohatera podkreśla również istotę tych wynalazków, w odniesieniu do budowy zagrody dla zwierząt, czy innych pomieszczeń gospodarczych.  Bohater wspomina także jedynakowi o zasłudze wielkich artystów w budowie nowej cywilizacji. Jak mówi, oszaleć można z zachwytu:

„ Bo te domy komponują artyści. Wielcy artyści”.

Dzięki ich zdolnością izby mogły mieć różne kolory w zależności od pory roku, a ich zdobienia były bogate i pełne przepychu w zależności od wymagań odbiorcy.  Seweryn twierdzi, iż widział nie tylko szklane miasta ale całe powiaty a nawet województwa. Nie ukrywa on również, iż budowa takich domów jest dużo łatwiejsza, lżejsza i  mniej pracochłonna niżeli budowle stawiane z cegły. Bohater nie zapomina wspomnieć synowi, również o kwestii ekonomicznej takich budynków, które są dużo tańsze od standardowo stawianych mieszkań. Jak opowiada Seweryn:

„ Szklane domy kosztują niezmiernie tanio, gdyż przecie przy ich budowie nie ma murarzów, cieślów, stolarzy i gonciarzy.”

Schorowany ojciec przekazuje synowi również plany ich krewnego, który chciałby dokonać powszechnej elektryfikacji miast wznoszonych ze szkła.

Seweryn opowiadając synowi historie szklanych domów, chce obudzić w nim chęć poznania ojczystego kraju, wskrzesić miłość do ojczyzny. Bohater poprzez opowiedzianą legendę ukazuje swoją tęsknotę za wolnym i niepodległym krajem, a także marzenia o lepszej przyszłości dla swojego syna i wszystkich rodaków. Szklane domy symbolizują również potrzebę wynalazku, który pozwoli światu pójść w przód.

„Nad Niemnem”- charakterystyka Janka Bohatyrowicza
„Nad Niemnem”- charakterystyka Janka Bohatyrowicza Jedną z głównych postaci „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej jest Janek Bohatyrowicz. Z treści...
„Kot w pustym mieszkaniu” Wisława Szymborska, interpretacja wiersza
Wisława Szymborska „Kot w pustym mieszkaniu”, analiza utworu Utwór Wisławy Szymborskiej zatytułowany „Kot w pustym mieszkaniu” wchodzi w skład...
"Mały Książę" Antoine'a de Saint-Exupéry'ego - opracowanie - przypomnienie do sprawdzianu
.Opowieść zaczyna się od awarii samolotu, której doświadcza pilot, będący alter ego autora. Na pustyni Sahara spotyka on tytułowego Małego Księcia...
„Lato 1932” interpretacja wierszy, Jarosław Iwaszkiewicz, wypracowanie
„Lato 1932” interpretacja cyklu wierszy autorstwa Jarosława Iwaszkiewicza Jarosława Iwaszkiewicz urodził się 20. 02. 1894 roku w mieście Kalnik...
Iwo Gąsowski – charakterystyka bohatera, „Szatan z siódmej klasy”
Iwo Gąsowski był jednym z bohaterów książki K. Makuszyńskiego pod tytułem „Szatan z siódmej klasy”. Iwo Gąsowski był matematykiem i bratem profesora...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *