Alojzy – charakterystyka postaci J. Brzechwy, wypracowanie

Jednym z bohaterów występujących w książce pod tytułem „Akademia pana Kleksa” był Alojzy. Jego twórcą i konstruktorem był golarz Filip, na którego polecenie pan Kleksa ożywił chłopca. Alojzy był bowiem tak naprawdę mechaniczną lalką. Filip potrzebował go w akademii, by szpiegował pana Kleksa, obserwował i spróbował poznać wszystkie tajemnice profesora. Alojzy był tak naprawdę narzędziem w rękach Filipa, którego głównym celem było zniszczenie akademii pana Kleksa. Alojzy był bardzo nieznośnym i niegrzecznym chłopcem, często łamał zasady wyznaczone przez pana Kleksa. Okazywał nieposłuszeństwo i zniewagę dla profesora. Nie szanował ani jego, ani pozostałych chłopców. Był kłamczuchem i oszustem, a zachowywał się tak tylko dlatego, że tak został zaprogramowany przez swojego twórcę.

Wypracowanie zawiera 413 wyrazów / 2818 znaków

Jednym z bohaterów występujących w książce pod tytułem „Akademia pana Kleksa” był Alojzy. Był to mechaniczny chłopiec, lalka zaprojektowana i stworzona przez golarza Filipa, ożywiona przez pana Kleksa na polecenie Filipa. Fryzjer potrzebował go w akademii, by szpiegował pana Kleksa, obserwował i spróbował poznać wszystkie tajemnice profesora. Alojzy był tak naprawdę narzędziem w rękach Filipa, którego głównym celem było zniszczenie akademii pana Kleksa.

Alojzy był bardzo nieznośnym i niegrzecznym chłopcem, często łamał zasady wyznaczone przez pana Kleksa. Okazywał nieposłuszeństwo i zniewagę dla profesora. Nie szanował ani jego, ani pozostałych chłopców. Był kłamczuchem i oszustem, a zachowywał się tak tylko dlatego, że tak został zaprogramowany przez swojego twórcę.  „Nie znamy mechanizmu Alojzego. Jest to sekret Filipa, który go skonstruował. Dlatego tez musimy być dla Alojzego wyrozumiali i cierpliwi. W gruncie rzeczy prześcignął was wszystkich. Jest po prostu cudownym tworem. Nauczył się już w Akademii wszystkiego i umie nawet mówić po chińsku”. Pan Kleks okazywał wielką cierpliwość i wyrozumiałość dla tego chłopca, bowiem zdawał sobie sprawę, że jego zachowanie wynikało głównie z programu jakim został obdarzony przez swojego konstruktora. Jednak to właśnie ten chłopiec przyczynił się do zniszczenia całej akademii. On jako jedyny potrafił przeciwstawić się profesorowi, nie bał się bowiem żadnej kary  z jego strony. Jako jedyny miał w sobie dość odwagi i bezczelności, by wedrzeć się do tajemnej komnaty pana Kleksa i wykraść jego tajemnice. „Zrozumieliśmy, że stała się rzecz straszna. Żaden z nas nie ośmieliłby się nigdy wedrzeć do sekretów pana Kleksa. Wiedzieliśmy, że za coś podobnego groziło, poza innymi karami, wypędzenie z akademii. Zresztą zbyt szanowaliśmy pana Kleksa, aby którykolwiek z nas mógł się odważyć na przekroczenie jego surowego zakazu. Na to mógł sobie pozwolić tylko Alojzy, ta znienawidzona przez wszystkich, zuchwała, zarozumiała i przemądrzała lalka”. Był to zatem chłopiec nie cieszący się dobrą opinią wśród kolegów. Nikt go nie lubił, nikt tez mu nie ufał. Od samego początku dał się poznać jako zły, niedobry i zuchwały chłopiec. Nie potrafił i z pewnością nie chciał się z nikim zaprzyjaźnić. Zachowywał się jak sztuczny, mechaniczny twór, pozbawiony ludzkich uczuć i emocji, który pojawił się w akademii tylko po to, by ją zniszczyć. Nie miał on wolnej woli ani możliwości podejmowania własnych decyzji. Wszystko co robił, było odgórnie zaplanowane i dokładnie przemyślane przez jego twórcę, golarza Filipa.

Alojzy był złym chłopcem, a że był mechaniczną lalką nie miał możliwości do zmiany swojego zachowania. Naszpikowany był tylko złymi i negatywnymi cechami. Dlatego też jednoznacznie można stwierdzić, że Alojzy był złym dzieckiem i postacią negatywną.


Pytania i odpowiedzi odnośnie postaci Alojzego z “Akademii Pana Kleksa”

Jaki był Alojzy w Akademii pana Kleksa?

Alojzy w “Akademii Pana Kleksa” był mechaniczną lalką, stworzoną przez golarza Filipa i ożywioną przez pana Kleksa. Był narzędziem w rękach Filipa, zaprogramowanym do szpiegowania i próby zniszczenia akademii. Postać Alojzego charakteryzowała się nieznośnym i niegrzecznym zachowaniem, często łamała zasady i okazywała nieposłuszeństwo oraz brak szacunku dla pana Kleksa i innych uczniów.

Kim okazał się Alojzy?

Alojzy okazał się być mechanicznym szpiegiem, narzędziem golarza Filipa, którego celem było zniszczenie Akademii Pana Kleksa. Mimo że zachowywał się jak żywy chłopiec, był pozbawiony własnych uczuć i wolnej woli, działając zgodnie z programem zaplanowanym przez swojego twórcę.

Jak zachowywał się Alojzy?

Alojzy zachowywał się bardzo niegrzecznie i był nieznośny. Nie przestrzegał zasad, okazywał nieposłuszeństwo, był kłamczuchem i oszustem. Jego zachowanie było bezpośrednim wynikiem programowania przez golarza Filipa..

W jakim celu Alojzy został zapisany do szkoły?

Celem zapisania Alojzego do Akademii Pana Kleksa była chęć golarza Filipa do szpiegowania akademii, pozyskania tajemnic pana Kleksa i ostatecznie zniszczenia szkoły. Alojzy miał za zadanie obserwować i raportować działania w akademii.

Jakie były skutki wybryków Alojzego?

Wybryki Alojzego prowadziły do konfliktów, niezgody i zakłóceń w funkcjonowaniu akademii. Jego działania podsycały napięcie między uczniami a władzami akademii, choć książka nie opisuje bezpośrednio długoterminowych skutków jego działań, sugeruje, że przyczyniły się do wzrostu świadomości zagrożeń i potrzeby obrony przed zewnętrznymi manipulacjami.

Neoromantyzm, motywy romantyzmu w Młodej Polsce
Nawiązania do romantyzmu w epoce Młodej Polski Nawiązywanie do romantyzmu w epoce Młodej Polski było zjawiskiem powszechnym stąd druga nazwa...
Gall Anonim – wzór władcy idealnego w „Kronice polskiej”, wypracowanie
Gall Anonim – wzór władcy idealnego w „Kronice polskiej” Gall Anonim to po dziś dzień postać nieznana i tajemnicza nie udało się bowiem ustalić...
Oświecenie - krytyka szlachty, sprawdzian wypracowanie
Krytyka szlachty w literaturze czasów stanisławowskich. Przedstawiciele epoki oświecenia odrzucili barokowe filozofie uważając je za przejaw...
Profesor Gąsowski – charakterystyka bohatera K. Makuszyńskiego, „Szatan z siódmej klasy”
Paweł Gąsowski był jednym z bohaterów książki K. Makuszyńskiego pod tytułem „Szatan z siódmej klasy”. Był nauczyciel historii w szkole Adasia...
Orgon – charakterystyka postaci, „Świętoszek” Moliera, wypracowanie
Głównym bohaterem komedii Moliera, pt.: „Świętoszek” jest Orgon. Jest to zamożny mężczyzna w średnim wieku. Ma drugą żonę Elwirę oraz dwoje dzieci...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *