Wizja końca świata w literaturze i sztuce – wypracowanie maturalne
Wypracowanie stanowi realizację tematyki wizji końca świata w literaturze i sztuce. Artystyczne wizje stanowią nawiązanie do zawartej w Biblii Apokalipsy św. Jana. To ten właśnie motyw stał się natchnieniem dla wielu autorów dzieł. W poniższym wypracowaniu zrealizowano temat w oparciu o: Apokalipsę św. Jana, „Piosenkę o końcu świta” Czesława Miłosza oraz dzieło Albrechta Durera „Czterej jeźdźcy apokalipsy”. Całość dokładnie realizuje tematykę, może również posłużyć jako osobne analizy. Tekst zawiera 535 słów.



Zawarty w Biblii obraz końca świata stał się natchnieniem dla wielu artystów.. Święty Jan w „Apokalipsie” stara się ująć przyszłe losy, grozi, pociesza a także przestrzega ludzkość. Uwidoczniona zostaje walka dobra ze złem, upadek ludzkiego rodu i przywracanie harmonii na świecie. Analiza biblijnej wizji jest bardzo trudna do pełnego zrozumienia, przepełnia ją bowiem ogromna liczba znaków, symboli i liczb. Nie dziwi więc fakt, że dla wielu późniejszych artystów księga jak i zawarte w niej symbole stały się natchnieniem pozwalającym wyrażać własne wyobrażenie o końcu świata.
W poniższym wypracowaniu dokonano realizacji tematu w oparciu o: Apokalipsę św. Jana, „Piosenkę o końcu świta” Czesława Miłosza oraz dzieło Albrechta Durera „Czterej jeźdźcy apokalipsy”. Tekst może również posłużyć jako analizy poszczególnych dzieł. Całość poparta cytatami zawiera 535 słów.