Gall Anonim – wzór władcy idealnego w „Kronice polskiej”, wypracowanie
Wypracowanie stanowi prezentację wzoru idealnego władcy zaprezentowanego przez Galla Anonima w „Kronice polskie”. To jedno z najpopularniejszych dzieł średniowiecznej historiografii, jego analiza pozwala również stwierdzić, że kronika stanowi także przykład średniowiecznej literatury parenetycznej. Zawiera bowiem wzorzec godny naśladowania, władcy i chrześcijanina, którego głównymi cechami jest sprawiedliwość, rycerstwo i niezłomna walka z pogaństwem. Wypracowanie zawiera 452 słowa



Powstanie Kroniki Galla Anonima datuje się na lata od 1112 do 1116 na dworze samego króla Bolesława Krzywoustego. Autor w jej treści starał się szczegółowo zaprezentować dzieje państwa polskiego, stąd opisany w niej okres dotyczy czasów ujmowanych w legendach jak pradawne dzieje księcia Popiela aż do momentów współczesnych autorowi.
Głównym celem autora podczas tworzenia „Kroniki polskiej” było dokładne i wierne odwzorowanie czynów Bolesława Krzywoustego jako wzoru prawdziwego chrześcijanina. Tym samym to jedno z najpopularniejszych dzieł średniowiecznej to przykład historiografii ale i przykład średniowiecznej literatury parenetycznej. Zawiera bowiem wzorzec godny naśladowania, władcy i chrześcijanina, którego głównymi cechami jest sprawiedliwość, rycerstwo i niezłomna walka z pogaństwem.
W poniższym wypracowaniu szczegółowo zaprezentowano wzorzec władcy idealnego według Galla Anonima. Podano wszystkie najważniejsze wątki. Całość zawiera 452 słowa.