ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

Lament świętokrzyski - analiza utworu, wypracowanie

Lament świętokrzyski -  analiza utworu, wypracowanie

Wypracowanie stanowi analizę i omówienie średniowiecznego dzieła zatytułowanego Lament świętokrzyski. Utwór zalicza się do liryki lamentacyjnej stanowiącej jeden z zabytków języka polskiego. Tematyka dzieła została zainspirowana słynnym motywem Staber Mater Delorsa – stałej matki boleściwej z Nowego Testamentu. W tekście dokonano analizy i omówienia działa, podano wszystkie najważniejsze wątki. Całość zawiera 312 słów.

Mała czcionka Średnia czcionka Duża czcionka Zobacz cały

Lament świętokrzyski pochodzi z końca XV wieku i zawiera wiele archaizmów leksykalnych sam gatunek natomiast to liryka lamentacyjna.  Ten średniowieczny utwór zalicza się do zabytków literatury polskiej. Tematyka dzieła została zainspirowana słynnym motywem Staber Mater Delorsa – stałej matki boleściwej z Nowego Testamentu. Maryja uosabia cud stworzenia ale i matczyny ból, którego doznała podczas drogi krzyżowej. Kolejną bardzo istotną cechą na którą należy zwrócić uwagę jest fakt, iż zawarty w dziel obraz Maryi to „ludzie oblicze cierpienia”. Matka Boska uosabia wszytki matki świata, które kochają bezgranicznie swe dzieci i nie mogą przeboleć ich cierpienia.

 

W poniższym wypracowaniu dokładnie omówiono i przeanalizowano dzieło. Wskazano wszystkie najistotniejsze wątki. Wypracowanie zawiera 312 słowa.

Zobacz cały