ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

„Dzieje Tristana i Izoldy” – analiza utworu, wypracowanie

„Dzieje Tristana i Izoldy” – analiza utworu, wypracowanie

Wypracowanie stanowi analizę i omówienie arcydzieła średniowiecznej literatury a zarazem miłosnego romansu zatytułowanego „Dzieje Tristana i Izoldy” Utwór ukazuje miłość jako uczucie dominujące i niszczące potrafiące przyćmić wszelkie inne wartości. Koleje losów bohaterów ukazują bowiem, że w obliczu niepohamowanej namiętności, żadne przysięgi, prawa i obietnice nie mają racji bytu tym samym piękna miłość potrafi nie tylko tworzyć ale i niszczyć owładniętych nią kochanków i ich otoczenie. Całość zawiera 546 słów.

Mała czcionka Średnia czcionka Duża czcionka Zobacz cały

„Dzieje Tristana i Izoldy” to tytuł jednego z największych arcydzieł literatury średniowiecznej, miłosnego romansu, który stał się natchnieniem wielu dzieł. Tytułowy Tristan to osierocony siostrzenic króla Kornwalii Marka, który wzrastał pod opieką marszałka Rohalta. Doskonaląc się na rycerza bardzo szybko stanął na czele wojska pokonując Morgana Lonię. Walczył także z Mahołotem z Irlandi bratem tytułowej Izoldy. Koleje burzliwego losu sprawiają, że z czasem bohater staje się posłańcem swego władcy, który ma przywieść mu przyszłą żonę Izoldę. Niestety oboje nigdy nie dotrzymają złożonych obietnic ponieważ służąca Brangien przez omyłkę poda im do wypicia magiczny napój miłosny. To właśnie ten obraz miłości nie tylko pięknej ale i dominującej potrafiącej niszczyć wszystko wokół stał się ponadczasowy.

 

W poniższym wypracowaniu dokładnie omówiono i przeanalizowano dzieło, wskazano najważniejsze wątki. Całosć zawiera 546 słów.

Zobacz cały