Reformacja w Polsce – wypracowanie z historii

Poniższe wypracowanie stanowi gotową notatkę lub referat o zjawisku reformacji w Europie. Materiał zawiera zagadnienia przerabiane zarówno w szkole gimnazjalnej jak i średniej. Główne odłamy reformacji w Polsce to: luteranie, kalwini i bracia polscy. Hasła luteranów dotarły szybko do Prus Królewskich i Wielkopolski, gdzie zamieszkiwała duża liczba mieszczan pochodzenia niemieckiego. Szlachta jednak nie do końca była przychylna luteranizmowi, wielokrotnie podejmowano próby powstrzymania wpływów tego wyznania. Nie zdołano jednak temu zapobiec i od połowy XVI wieku luteranizm w obrębach Wielkopolski i Prus rozwijał się bez przeszkód. Szlachta skłaniała się ku kalwinizmowi, a szczególnie ku treściom, które mówiły o demokratycznych formach rządzenia. Wypracowanie zawiera 548 wyrazów.
Przyczyny i skutki reformacji w Europie – wypracowanie, referat z historii

Jeśli potrzebujesz wypracowania na temat reformacji w Europie zapoczątkowanej przez wystąpienie Marcina Lutra to zapoznaj się z poniższą propozycją. Być może okaże się dokładnie tym czego potrzebujesz, by przygotować się do lekcji historii. Reformacja w Niemczech miała ogromne znaczenie dla innych krajów Europy. Kościół kalwiński rozwijał się głównie w Szwajcarii, był to bardzo surowy Kościół. Jego twórca, reformator Jan Kalwin założył w Genewie ewangelicką gminę kościelną, a swoje poglądy zawarł w dziele „Urządzenie religii chrześcijańskiej”. Wypracowanie zawiera 744 wyrazy.
Człowiek i Bóg w ujęciu św. Augustyna, wypracowanie

Wypracowanie zawiera omówienie filozofii św. Augustyna oraz jego poglądów na temat relacji Bóg człowiek. Święty z pewnością był zwolennikiem teocentryzmu, głoszone przez niego prawdy pozwalają jednak wyłonić szereg dodatkowych elementów, które sprawiły, że poglądy świętego określano mianem augustynizmu a samą filozofie dramatyczną. W wypracowaniu dokładnie zaprezentowano tematykę. Całość zawiera 391 słów.
Polska za panowania Stefana Batorego – historia

Po ucieczce Henryka Walezego do Francji w 1574 roku Polska ponownie stanęła w obliczu bezkrólewia. Aby zapobiec ponownej ewentualnej ucieczce nowego króla powołano na tron Annę Jagiellonkę, siostrę Zygmunta Augusta. Jednak ówczesne poglądy nie pozwalały, by kobieta samodzielnie sprawowała władzę w kraju. W związku z tym zaczęto szukać kandydata na męża, który byłby jednocześnie rzeczywisty władcą. Wybór padł na Stefana Batorego. Wypracowanie zawiera 407 wyrazów.
Panowanie Henryka Walezego – wypracowanie z historii

Henryk Walezy był człowiekiem wybitnie wykształconym, odważnym i ambitnym. Jednak działalność publiczna i polityczna Walezego w Polsce wzbudzała oburzenie i niezadowolenie wśród narodu polskiego, a szczególnie raziło jego rozdawnictwo dóbr ludziom niegodnym, nieznajomość polskiego prawa i brak zainteresowania sprawami Polski. Wszystko to uświadomiło szlachcie, że ich wybór okazał się nieporozumieniem. Wypracowanie zawiera 403 wyrazy.
Polska za panowania Zygmunta II Augusta – wypracowanie

Poniższe wypracowanie z historii dotyczy sytuacji w Polsce za panowania Zygmunta II Augusta. Zygmunt August prowadził między innymi walki z Moskwą o Inflanty. Również Dania i Szwecja dążyły do opanowania handlu bałtyckiego. Dlatego też Wielki mistrz Zakonu Kawalerów Mieczowych, państwa chylącego się ku upadkowi, Gotard Kettler uznał, że najlepszym wyjściem z sytuacji będzie poddanie się pod opiekę Polsce. W związku z tym w 1561 roku został zawarty w Wilnie pakt między Zygmuntem Augustem a Gotardem Kettlerem, na mocy którego rozwiązany został zakon. Wypracowanie zawiera 582 wyrazy.