Wypracowanie – legenda o „Złotej kaczce”

Wypracowanie – legenda o „Złotej kaczce”

Poniższa praca stanowi streszczenie legendy o „Złotej kaczce”, będącej lekturą w szkole podstawowej. Lutek był szewczykiem warszawskim. Wiódł bardzo ubogie życie. Pracował u pewnego majstra, ale niewiele zarabiał, bo majster był skąpy i żałował chłopakowi dobrej zapłaty. Chłopiec pragnął dla siebie lepszego życia i cierpliwie pracował. Jednak za wszelką cenę chciał zmienić swoje życie. Marzył nawet o ucieczce do wojska i zdobywaniu sławy, jednak ludzie radzili by cierpliwie poczekał na odmianę losu. Wypracowanie zawiera 432 wyrazy.

Wypracowanie – legenda o „Syrence”

Wypracowanie – legenda o „Syrence”

Jeśli potrzebujesz streszczenie legendy o „Syrence” to zapoznaj się z poniższą pracą, być może okaże się właśnie tym czego potrzebujesz do przygotowania się z lekcji języka polskiego. Legenda ta należy do legend polskich, a dokładniej warszawskich i opowiada o niezwykłej istocie pół kobiecie, pół rybie, która od dawien dawna wieczorami nad brzegiem Wisły,  przy źródełku pięknie śpiewała. Jej głos był niczym dzwoneczek i każdy kto jej słuchał był jak zaczarowany, nikt nie mógł się oprzeć tej melodii. Wypracowanie zawiera 671 wyrazów.

Wypracowanie – legenda o „Bazyliszku”

Wypracowanie – legenda o „Bazyliszku”

Poniższa praca stanowi streszczenie legendy o „Bazyliszku”, będącej lekturą w szkole podstawowej. Historia działa się w warszawie na ulicy Krzywe Koło. W ruinach jednej z kamienic mieszkał przerażający potwór zwany przez miejscowych Bazyliszkiem. Jego wzrok był tak przerażający, że każdy kto spojrzał bestii prosto w oczy zamieniał się w kamienny posąg. W mieście żył pewien płatnerz, który słynął na cały świat ze swego fachu. To on robił piękne i lśniące zbroje, po które przybywali rycerze z najdalszych krain. Miał on dwoje dzieci, dziewczynkę i chłopca, którzy pewnego dnia zaginęły, po wybraniu się na jarmark. Wypracowanie zawiera 516 wyrazów.

Wypracowanie – legenda o „Wandzie”

Wypracowanie – legenda o „Wandzie”

Wypracowanie dotyczy legendy o „Wandzie” i stanowi streszczenie tej opowieści. Wanda była piękną księżniczką i córką Kraka panującego w Krakowie. Po jego śmierci to właśnie ona objęła rządy w królestwie. Była bardzo kochaną i lubianą królową. Dbała ona o swoich poddanych i pragnęła dla nich spokojnego o godziwego życia. Jej królestwo słynęło z dobrobytu i bogactwa. Właśnie między innymi z tych powodów zainteresował się nią niemiecki książę, który wysłał do niej posłów z propozycją małżeństwa. Wanda jednak odmówiła i książę Rydygier postanowił się okrutnie zemścić. Najechał królestwo Wandy celem zniszczenia. Wypracowanie zawiera 343 wyrazy.

Wypracowanie – legenda o „Stópce królowej Jadwigi”

Wypracowanie – legenda o „Stópce królowej Jadwigi”

Wypracowanie z języka polskiego stanowi streszczenie legendy o „Smoku wawelskim” przerabianej w szkole podstawowej. Legenda to inaczej podanie, czyli stara opowieść ludowa przekazywana najczęściej w formie ustnej. Jadwiga była młodziutką królową i pierwszą żoną Władysława Jagiełły. Miała ona dobre serce, zawsze i chętnie pomagała innym bez względu na ich zamożność. Była wrażliwa na cudzą krzywdę i nigdy nie odmawiała pomocy. Często sama się z nią oferowała. Tak właśnie stało się pewnego dnia, gdy wraz ze swoim orszakiem przechadzała się po za miastem. Zaciekawiła ją budowa pewnego kościoła i chciała się jej przyjrzeć z bliska. Wypracowanie zawiera 329 wyrazów.

Wypracowanie – legenda o „Smoku wawelskim”

Wypracowanie – legenda o „Smoku wawelskim”

Poniższa praca prezentuje streszczenie treści legendy o „Smoku wawelskim” przerabianej w szkole podstawowej. Może ona stanowić gotową pracę domową lub posłużyć jak notatka do wypowiedzi ustnej. Zapoznaj się z poniższą pracą i przygotuj się do lekcji literatury. Legenda o „Smoku wawelskim” jak już sam tytuł wskazuje jest opowieścią o legendarnym smoku, który w dawnych czasach nękał lud Kraka, władcy mądrego i sprawiedliwego. Opowieść ta była przekazywana z pokolenia na pokolenie drogą ustną. Z czasem została zapisana na kartach i umieszczona z w zbiorach legend. Wypracowanie zawiera 414 wyrazów.