Wawrzuś Skowronek – charakterystyka bohatera, „Historia żółtej ciżemki”

Wawrzuś Skowronek – charakterystyka bohatera, „Historia żółtej ciżemki”

Wawrzuś Skowronek był głównym bohaterem książki A. Domańskiej pod tytułem „Historia żółtej ciżemki”, a poniższe wypracowanie jest charakterystyką tej postaci. Wawrzuś był ośmioletnim chłopcem pochodzącym z ubogiej chłopskiej rodziny. Mieszkał we wsi poręba. Jego ulubionym zajęciem było rzeźbienie w drewnie. Chłopiec oddawał się swej pasji bez reszty, co wpędziło go w nie lada kłopoty. Pewnego dnia, nie dopilnował wypasanych krów, które weszły w koszę miejscowemu proboszczowi. Ścigany przez pachołków księdza, Wawrzuś musiał uciekać. Podczas ucieczki zgubił się w lesie. Po kilku dniach samotnej wędrówki napotkał rodzinę wiłów, wędrownych kuglarzy, do których się przyłączył. Obiecano mu, że w zamian za służbę, oni pomogą mu wrócić do domu. Tak się jednak nie stało. Wypracowanie zawiera 609 wyrazów.

Mit o „Czterech wiekach ludzkości” – streszczenie, wypracowanie

Mit o „Czterech wiekach ludzkości” – streszczenie, wypracowanie

Poniższa praca stanowi streszczenie mitu o „Czterech wiekach ludzkości”. Mit ten ukazuje tytułowe cztery wieki, w czasie których następowały szeroko idące zmiany dla życia ludzi. Pierwszy, złoty wiek miał miejsce za panowania Kronosa. Był to okres pokoju i ładu. Ludzie wiedli beztroskie życie, spędzając czas na biesiadach. Nie musieli pracować, ani martwić się o pożywienie czy schronienie. Przyroda była dla ludzi łaskawa, panowała wieczna wiosna, nie było wojen ani chorób. Ludzie wiedli szczęśliwe życie niczym w raju. Po upadku Kronosa nastąpił wiek srebrny, w którym, wraz z nadejściem pór roku ludzie zmuszeni byli do poszukiwania schronienia przez żywiołami. Kolejnym wiekiem był wiek miedziany. Wypracowanie zawiera 346 wyrazów.

„Narodziny świata” – streszczenie mitu, wypracowanie

„Narodziny świata” – streszczenie mitu, wypracowanie

Wypracowanie dotyczy mitu o „Narodzinach świata” i stanowi streszczenie tego utworu. Narodziny świata według mitologii greckiej to czas powstawania ziemi w bardzo ciężkich okolicznościach. Na początku był Chaos, z którego wyłonił się świat a wraz z nim pierwsi bogowie -Tytani. Już od samego początku toczyły się między nimi walki o władzę nad światem. Pierwszy z nich – Uranos, w obawie przed utratą władzy strącił swe potomstwo do najgłębszych czeluści podziemi, zwanych Tartarem. Tylko jeden z synów, Kronos był w stanie pokonać ojca. Udało mu się to dzięki pomocy matki, Gai, która znienawidziła męża za jego okrutny czyn jakiego dopuścił się na dzieciach. Wypracowanie zawiera 352 wyrazy.

„Syzyf” – streszczenie mitu

„Syzyf” – streszczenie mitu

Wypracowanie dotyczy mitu o „Syzyfie” i stanowi streszczenie tego utworu. Syzyf był władcą Koryntu. Wiódł w pałacu szczęśliwe i beztroskie życie. Był dobrym królem, bo jego poddani żyli w dostatku i w szczęściu. Syzyf cieszył się również przychylnością bogów olimpijskich, którzy często zapraszali go na swoje uczty. Częstowali go ambrozją i nektarem, dzięki którym Syzyf cieszył się długowiecznością i dobrym zdrowiem. Syzyf chętnie i często wykorzystywał przychylność bogów. Jego zażyłość z olimpijczykami wyzwoliła w nim uczucie bezkarności, uważał, że może sobie na wszystko pozwolić i miał pewność, że nie spotka go żadna kara. Ta jego zbytnia pewność siebie w końcu go jednak zgubiła. Wypracowanie zawiera 533 wyrazy.

Syzyf – charakterystyka bohatera mitycznego

Syzyf – charakterystyka bohatera mitycznego

Jednym z bohaterów występujących w mitologii greckiej był Syzyf, a poniższa praca stanowi charakterystykę tej postaci. Syzyf był królem Koryntu. Był dobrym władcą, bo umiał zapewnić swoim poddanym wygodne i bogate życie. Sam nie stronił od częstych uczt. Był jednak człowiekiem pysznym i zadufanym, lubił się przechwalać swoimi dobrymi relacjami z bogami Olimpu. Bywał u nich bowiem częstym gościem, bogowie lubili go i darzyli swoją przyjaźnią. Pozwalali mu również spożywać ambrozję nektar, dzięki czemu Syzyf cieszył się długim życiem i ogromną silą fizyczną. Z czasem jednak Syzyf stracił szacunek i zaufanie bogów, bo zdradził ludziom ważną tajemnicę bogów, w wyniku czego gromowładny zeus skazał Syzyfa na śmierć. Wypracowanie zawiera 479 wyrazów.

„Prometeusz” – streszczenie mitu, wypracowanie

„Prometeusz” – streszczenie mitu, wypracowanie

Poniższe wypracowanie stanowi streszczenie mitu o „Prometeuszu”, będącego lekturą w szkole podstawowej. Prometeusz był bardzo mądrym, potężnym i silnym tytanem. Był potomkiem pierwszych bogów Gai i Uranosa. Zawsze chętnie służył radą i pomocą Zeusowi, najpotężniejszemu z bogów. Żył w czasach kiedy między bogami toczyły się walki o władzę. Zatroskany Prometeusz widząc ziemię pustą i smutną postanowił stworzyć człowieka. Ulepił go z gliny wymieszanej ze łzami i tchnął w niego życie. Był on jednak słaby i bezradny, więc Prometeusz, niczym ojciec postanowił zadbać i człowieka i przekazał mu wiedzę niezbędną do życia i funkcjonowania w świecie. Wypracowanie zawiera 460 wyrazów.